نژاد مرغ مرندی

نژاد مرندی بهترین مرغ تخم گذار ایران

در میان مرغ سانان و نژاد های مختلف مرغ و خروس ، مرغی زیبا به رنگ سیاه و دارای پرهای پرمو وجود دارد که در مطالعات مرغ شناسی و در بین مرغداران حرفه ای و وزارت کشاورزی و دام و طیور به نام « نژاد مرغ مرندی » معروف است و از بهترین و مقاوم ترین مرغهای تخمگذار بومی ایران محسوب میشود.

این نژاد در زبان ترکی به اسم نژاد«مرند قَرَسی» همان «سیاه مرندی» شناخته شده و «قَرَ» به معنی سیاه میباشد.

دکتر مراد علی زهری در کتاب (اصول پرورش طیور) صفحه ۵۲ از انتشارات دانشگاه تهران راجع به مرغ مرندی نوشته است: « این نژاد از بهترین نژادهای تخم گذار در ایران محسوب می شود . اصل این نژاد از شهر مرند می باشد . از این رو به نظر می رسد که احتمالاً با نژاد سیاه روسیه که در قرون گذشته به ناحیه آذربایجان وارد شده است از یک منشأ باشند .

نژاد مرندی در برابر بیماری و سرما مقاومت بالایی داشته و رنگ تخم آن قهوه ای روشن است .

میزان تخم گذاری سالیانه در شرایط روستایی ۱۲۰ تا ۱۵۰ عدد و در شرایط مناسب تا ۱۸۰ عدد نیز می رسد . وزن تخم مرغ در حدود ۵۰ گرم و از نظر خاصیت مادری و کرچی، مرغ خوبی می باشد .

بررسی های اولیه در استان آذربایجان شرقی نشان میدهد که مرغ مرندی در اکثر مناطق پراکنش با سایر مرغهای بومی تلاقی داده شده است و نسل آن رو به انقراض می باشد و مناطق پراکنش آنها عبارتند از: شهرهای تبریز، مرند و روستاهای تابعه ای دو شهر.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11647
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.