مرغ گوشتی

نکات کلیدی در رابطه با تهویه موفق مرغداری‌های گوشتی در زمستان

اصول تهویه موفق مرغداری‌ ها در طی زمستان نسبت به تابستان بسیار متفاوت است.  تحت شرایط محیطی گرم، حداکثر  جریان هوا به طور معمول لازم است تا به صورت مستقیم پرندگان را خنک گرداند.

تهویه توسط ترموستات یا کنترل‌ کننده‌ ها بر طبق درجه حرارت مرغداری تنظیم می‌شود. زمانیکه هوا سرد است، از تماس هوای سرد بیرون با پرنده باید جلوگیری شود. به  علاوه برای کاهش هزینه های گرمایی، فن‌ ها به میران حداقل استفاده می‌شوند. گرم نگه داشتن پرندگان به میزان کافی با هوای سالم با کیفیت، هدف اولیه  تهویه در هوای سرد است. تهویه در زمستان همچنین هدفی برای کاهش رطوبت از مرغداری برای حفظ شرایط بستر مناسب است. در هوای خیلی سرد حداقل تهویه فن‌ها باید توسط یک تایمر برای اطمینان از تهویه کافی برای حفظ کیفیت هوا و حذف رطوبت صورت گیرد.

 

نکات کلیدی تهویه موفق مرغداری‌های گوشتی در زمستان با تکیه بر تجارب مرغداری‌های صنعتی :

۱-   تمام منافذ ورودی هوا گرفته شوند

مرغداری با منافذ زیاد نمی‌تواند به خوبی تهویه شود.تمام هوا باید فقط از ورودی‌های هوا وارد گردد. هوای سرد به سمت پایین جریان می‌یابد، بنابراین  نشت هوای سرد بیرون از طریق ترک‌ها، حفره‌ها و دیگر ورودی‌های ناخواسته به سمت کف جریان می‌یابد.

مهم ترین اصل  تهویه در زمستان این است که هوا را به سمت بالای سالن و با سرعت بالا برای به دست آوردن  مخلوط مناسبی از هوا هدایت کنیم.هوای سرد نباید بر روی سر پرندگان سقوط کند.

۲-عایق کردن قبل از تهویه

شرایط پرورش مناسب نمی‌تواند در یک مرغداری در هوای سرد حفظ شود اگر گرما حفظ نشود.

۳-  تنظیم تایمر فن برای حداقل نرخ تهویه مناسب، با توجه به سن پرنده

مطمئن شوید  همه فن‌ها تنها توسط یک تایمر کنترل می‌شوند. نرخ تهویه مناسب معمولاً از ۱۰/۰ فوت مکعب در دقیقه/پرنده در یک هفتگی تا ۹۰/۰ فوت مکعب در دقیقه/پرنده در ۸ هفتگی می‌باشد.

هرگز تهویه را با کمتر از ۲ فن ۹۱ سانتیمتری انجام ندهید. تهویه یک فن ۹۱ سانتیمتری عموماً بازده  فشار استاتیکی لازم  برای تهویه مناسب را نخواهد داشت. گرما به طرف فن‌ها جریان می‌یابد، بنابراین تهویه با یک فن ۱۲۲ سانتیمتری، تجمع حرارت در انتهای مرغداری را در پی خواهد شد. استفاده از ۲ یا  بیشتر از حداقل فن‌ها برای تهویه به حفظ یکنواختی تهویه کمک می‌کند و این مورد به نوبه خود عملکرد گله را افزایش می‌دهد.

هوای گرم می تواند رطوبت بسیار بیشتری نسبت به هوای سرد نگه دارد.این توضیح می دهد که چگونه جریان هوا تهویه مناسب حداقل می تواند کمک به حذف رطوبت از سالن کند حتی زمانی که باران  می بارد.

فشار استاتیکی خوب برای جریان هوای مناسب بسیار مهم است. دهانه بیش از حد بزرگ ورودی هوا باعث کاهش فشار استاتیک می‌شود و اجازه می دهد هوا بر روی پرندگان سقوط کند. دهانه خیلی تنگ باعث افزایش فشار استاتیک به  بیش از حد بالا و خفه کردن جریان هوا می‌شود.

۴- افزایش  تنظیمات تایمر  فن(حداقل میزان تهویه) در هر هفته

زمان شروع به کار فن  باید به طور هفتگی برای کنترل رطوبتی که از طریق پرندگان در حال رشد به هوا اضافه می‌شود افزایش یابد. همانطور که در نکته ۳ اشاره شد، میزان مورد نیاز  معمولا از ۰٫۱۰ CFM / پرنده به ۰٫۹۰ CFM / پرنده در طی یک دوره هشت هفته ای افزایش می‌یابد. توجه داشته باشید که  داشتن تنظیم درست تایمر حداقل تهویه  به همان اندازه در پایان دوره رشد مهم است که  در آغاز دوره مهم است. در بخش دوم از دوره رشد، کنترل  ترموستات معمولا  تنظیمات تایمر را تحت الشعاع قرار میدهد.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12270
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.