نگرانی از تب کریمه کنگو در البرز وجود ندارد

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان البرز گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو در استان گزارش نشده است.

مسعود عصار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز، با اشاره به اقدامات انجام شده برای کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در سطح استان اظهار کرد: در این راستا سم‌پاشی علیه کنه در دستور کار قرار گرفته و عملیاتی هم شده است.

وی با تاکید بر دخیل بودن کنه در انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اضافه کرد: این اقدامات در راستای پیشگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و همچنین پیشگیری از خسارت‌های اقتصادی که اغلب هم سنگین هستند، انجام می‌شود.

این مقام مسئول بیماری تب کریمه یا همان CCHF را از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اعلام کرد و افزود: این بیماری از طریق کنه به دام و از طریق دام انسان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی عصار تب کنگو یا تب کریمه را یک بیماری خطرناک ویروسی عنوان کرد وگفت: با توجه به اینکه تا کنون راه درمانی برای مبتلایان به این بیماری ارائه نشده است، تنها راه کنترل این بیماری مبارزه با کنه است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان البرز دامداران، قصابان و کارکنان کشتارگاه‌ها و افراد درگیر با دام‌ها را در معرض خطر ابتلا به بیماری تب کریمه عنوان کرد و ادامه داد: این بیماری اغلب از طریق ترشحات دامی به انسان منتقل می‌شود.

وی عطسه و ترشحات خون‌آلود را راه‌های انتقال بیماری تب کریمه به انسان برشمرد و تاکید کرد: می‌توان با مراقبت‌هایی خاص از جمله استفاده از دستکش، عینک و ماسک مانع انتقال این بیماری به انسان شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه دامپزشکی موارد دامی تب کریمه را دنبال می‌کند، ابراز داشت: این بیماری در دام‌ها علائم خاصی ندارد و و تنها مشخصه آن تب است.

وی عصار لمپین اسکین را از دیگر بیماری‌های ویروسی اعلام کرد که از طریق نیش گزنده مگس‌ها منتقل می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان البرز کانون بیماری لمپین اسکین را محل فعالیت مگس ناقل دانست و خاطرنشان کرد: این مگس‌ها محل فعالیت مشخصی ندارند و در برخی موارد وزش باد هم در آن تاثیرگذار است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در سال جاری گزارشی از ابتلا به بیماری لمپین اسکین وجود نداشته است، گفت: با توجه به شیوع این بیماری طی سال گذشته واکسیناسیون وسیعی در بین دام‌های استان انجام شد.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2107
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.