نهاده های مورد نیاز کشاورزی

نیاز کارت اعتباری نهاده های کشاورزی به ۷۰ میلیارد ریال اعتبار

سیدمهدی کلاته رحمانی قائم مقام سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران صدور کارت اعتباری نهاده را نیازمند ۷۰ میلیارد ریال اعتبار دانست و گفت: اکنون ۹۵ هزار تن جو به قیمت تضمینی خریداری شده و در انبارهای تعاونی روستایی موجود است اما امکان استفاده از قبوض انبار به عنوان اوراق بهادار وجود ندارد.
کلاته رحمانی در نشست خبری افزود: بورس یک بازار ساختاریافته است اما اکنون تعاونی ها نمی توانند اوراقی منتشر کنند که کشاورزان بتوانند با آن در بورس حضور پیدا کنند.
به گفته وی، اگر دلال از روی تابلو بورس جو بخرد، می تواند یک ماه دیگر با رقمی بالاتر آن را در بازار بفروشد.
کلاته رحمانی پیشنهاد کرد قبض انبار به عنوان اوراق بهادار شناسایی شود.

نیاز کارت اعتباری نهاده های کشاورزی به ۷۰ میلیارد ریال اعتبار
سیدمهدی کلاته رحمانی قائم مقام سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد صدور کارت اعتباری نهاده های کشاورزی امکان خرید اقساطی نهاده های مورد نیاز تولید مانند بذر و کود را به کشاورز می دهد.
کلاته رحمانی افزود: در صورت صدور کارت اعتباری، کشاورز در طول سال مایحتاج خود را از تعاونی دریافت می کند و پس از آنکه دولت پول کشاورز را داد، بدهی خود را از طریق همین کارت ها تسویه می کند.
وی صدور کارت اعتباری نهاده را راهکاری برای کاهش تورم برشمرد و ادامه داد: با این کارت ها تهاتر کالا بین کشاورز و تعاون روستایی اتفاق می افتد و برای جابجایی دهها هزار میلیارد ریال نقدینگی که تورم زاست، نگرانی وجود ندارد.
کلاته رحمانی گفت: اکنون گاهی مجبور می شویم برای پول کشاورزان حتی به بانک های دولتی سود بدهیم.
وی پیشنهاد داد: با ابلاغ مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در اواخر ماه گذشته برای اعطای تسهیلات ۱۸ درصدی، کارت های اعتباری ۱۰۰، ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون ریالی (۱۰، ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان) به این سازمان اختصاص داده شود.
به گفته وی، در سال ۱۳۸۵ مدیرکل نظام پرداخت بانک مرکزی دستور صدور کارت های اعتباری بر مبنای قرض الحسنه را ابلاغ کرد و از آنجا که قرض الحسنه منفعتی برای بانک ها ندارد، این طرح با توفیقی روبرو نشد. در سال ۱۳۹۰ نیز کارت اعتباری با نام طرح «کام» دوباره در دستور کار قرار گرفت که آن هم به جایی نرسید.
به گفته قائم مقام سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با توجه به وضعیت موجود در بخش کشاورزی، حداقل باید ۲۵ درصد منابع مالی کارت های اعتباری در بخش کشاورزی هزینه شود و دستکم به ۷۰ هزار میلیارد ریال (هفت تا هشت هزار میلیارد تومان) اعتبار برای کارت های اعتباری در بخش کشاورزی نیازمند است.

وی اضافه کرد: بانک ها برای پرداخت کارت اعتباری نیازمند تضامینی هستند که از عهده کشاورز خارج است، به عنوان مثال وقتی کشاورز محصول خود را به انبار تعاون روستایی تحویل می دهد، در ازای آن قبض انبار دریافت می کند که بانک آن را به عنوان وثیقه نمی پذیرد.
کلاته رحمانی گفت: همچنین براساس قانون اعتبارات اسناد، سازمان تعاون روستایی برای تامین نهاده ها برگ زرد در اختیار کشاورزان قرار می دهد اما به دلیل نبود اعتبارات کشاورز در نهایت ناچار به خرید بذر بی کیفیت می شود که حاصل آن چیزی به جز کاهش عملکرد در هکتار نیست.
به گفته وی، اکنون یک هزار و ۲۰۰ واحد اعتباری در تعاونی های روستایی سراسر کشور فعالند که وظیفه آنها صدور برگ زرد و تخصیص وام به روستاییان است.
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران در مردادماه امسال شاهد معامله ۶۵۹ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش بیش از هفت هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با تیرماه به ترتیب از رشد ۲۷۲ و ۱۵۱ درصدی حجم و ارزش معاملات برخوردار شد.

جو دامی نیز دیگر کالایی بود که با معامله ۴۹۳ هزار تن رکورد افزایش حجم ۵۰۰ درصدی را در این ماه تجربه کرد.
از دیگر کالاهای معامله شده در این تالار می توان به داد و سند یک هزار تن روغن خام، ۳۳ هزار تن ذرت ، ۲۰۰ تن مرغ منجمد، ۴ هزار تن گندم، ۸۸۵ تن کنجاله و دو هزار تن برنج اشاره کرد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7146
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.