مرغداری

هشدار اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی به مرغداران استان

اداره ‌کل دامپزشکی خراسان رضوی از تمامی مسئولان بهداشتی و مدیریت واحدهای پرورش طیور استان درخواست کرد تا موارد بروز تلفات غیر عادی و بیماری های تنفسی در واحدهای مرغداری را به این اداره‌کل گزارش کنند.

اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی به مرغداران این استان هشدار داد تا مراقب سلامت طیور خود در برابر بیمار ها باشند.

به گزارش ایانا از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، علیرضا شهرام شرقی با اشاره به مواردی از بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی از کشورها از جمله مجارستان، هند، لهستان، سوئیس، اطریش، آلمان و کرواسی افزود: پرندگان مهاجر همواره به عنوان یکی از عوامل اصلی در انتقال اجرام بیماری‌زا حائز اهمیت بوده و می‌توانند نسبت به انتقال عامل بیماری بین کشورها اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فصل سرما و تغییرات آب و هوایی، زمینه برای بروز بیماری‌های تنفسی طیور، نظیر آنفلوآنزا مهیاست، بنابراین به همه متصدیان واحدهای مرغداری تأکید می‌شود ضمن رعایت اصول بهداشتی ـ قرنطینه‌ای و بیمه نمودن کلیه طیور پرورشی تحت مدیریت خود در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی مراتب را از طریق سامانه ارتباطی ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ به اداره‌کل دامپزشکی استان گزارش کنند تا اقدام لازم از سوی واحدهای عملیاتی مربوطه در این زمینه به عمل آید.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور استان رعایت اصول امنیت زیستی و دستورالعمل های بهداشتی قرنطینه ای را مهم ترین راه پیش گیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دانست.

شرقی اظهار داشت: در حال حاضر دو هزار و ۲۷۲ واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت جوجه ریزی سالانه حدود ۸۰ میلیون قطعه و ۲۳۷ مرغداری تخم گذار با ظرفیت جوجه ریزی سالانه حدود شش و نیم میلیون قطعه در حال مراقبت هستند و دامپزشکی استان نهایت تلاش خود را به منظور مصون ماندن این سرمایه عظیم به کار بسته است.

وی در پایان از کلیه اتحادیه های مرتبط با طیور خواست اطلاع رسانی دقیق از دستورالعمل های دامپزشکی به تمامی اعضای خود داشته باشند.

 

 

منبع: ایانا

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10729
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.