هشدار برای حیات وحش ۵ منطقه/ «طاعون» مناطق دیگر استان تهران را تهدید کرد

خبرگزاری آریا-یکی از نگرانی‌های بسیار مهم انتقال بیماری طاعون به حیات وحش دیگر مناطق استان تهران است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی آریا، طاعون نوعی بیماری است که با شنیدن نام آن ترس و دلهره عجیبی در انسان ایجاد می شود و به تازگی این حالت با شنیدن خبر یافتن ۱۰ لاشه قوچ و میش در سرخه حصار و ابتلا به طاعون ایجاد شد.اما معاون رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های واگیردار  می گوید:آمارها حاکی از این است که ویروس طاعون تاکنون تلفات انسانی نداشته است.

ویروس طاعون شایع در تهران انسانی نیست
دکتر نبوی معاون رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های واگیردار گفت:ویروس طاعون شایع در تهران انسانی نیست و ویروسی حیوانی است.
به گفته دکتر نبوی این ویروس در منطقه حفاظت‌شده خوجیر شناسایی شده و می‌بایست هر چه سریع‌تر برای واکسینه کردن دام‌ها اقدام شود از طرفی این ویروس به انسان منتقل نمی‌شود و ویروسی حیوانی است.
وی تصریح کرد:هیچ گونه نگرانی برای انتقال این ویروس به انسان نیست و اطلاعات دقیق‌تر می‌بایست توسط سازمان دامپزشکی در اختیار مردم قرار گیرد.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست استان تهران می‌گوید اگر علت مرگ جنازه‌های قوچ و میش پیدا شده در سرخه حصار، طاعون نشخوارکنندگان باشد، این بیماری حیات وحش همه مناطق استان را تهدید می‌کند.

تعیین علت مرگ و میر
محمد کرمی گفت:همکاران ما ۱۰ لاشه قوچ و میش در سرخه حصار پیدا کردند و نمونه‌های لازم را به اداره کل دامپزشکی استان تهران فرستاده‌اند.تعیین علت مرگ و میر زمان خواهد برد اما ماه گذشته در خجیر، که این فرایند یکی دو هفته به درازا انجامید، نهایتا علت مرگ طاعون نشخوارکنندگان (ppr)اعلام شد.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست استان تهران با بیان این که ما همه پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم، گفت:آبشخورها را ضد عفونی کرده و  اطرافشان را آهک‌پاشی کرده‌ایم.

تهدید دیگر مناطق استان تهران
اما رئیس اداره حیات وحش محیط زیست استان تهران با تاکید بر این که این بیماری برای انسان خطری ندارد و بین انسان و دام مشترک نیست، می گوید:  یکی از نگرانی‌های بسیار مهم ما انتقال بیماری به حیات وحش دیگر مناطق استان است.کارگروه مخاطرات زیست محیطی را از قبل از عید فعال کردیم. یک جلسه قبل از عید داشتیم و یک جلسه هم هجدهم فروردین ماه امسال داشتیم.از کلیه دستگاه‌های ذیربط و ذی‌نفع و حتی نظارتی خواستیم که بیایند و به محیط زیست کمک کنند.
کرمی با بیان این که این بیماری به احتمال زیاد از دام‌های اهلی به حیات وحش منتقل شده است، هشدار داد:با توجه به دام‌هایی که از قسمت‌های جنوبی و از مناطق گرمسیر استان تهران یا حتی از استان‌های همجوار مثل سمنان و قم و مرکزی به مناطق استان می‌آیند و پروانه چرا هم دارند این خطر وجود دارد که حیات وحش مناطق فیروزکوه، دماوند، لار، ورجین و حتی البرز مرکزی را هم با این مسئله درگیر کنند.

منبع:خبرگزاری اریا

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3421
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.