پیشگیری از پاستورولوزیس

هشدار به دامداران ابرکوهی جهت پیشگیری از بیماری پاستورولوزیس

مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه به دامداران به ویژه گاوداران این شهرستان هشدار داد تا نسبت به مراقبت دام‌های خود در مقابل بیماری «پاستورولوزیس» اهتمام کنند.
علی فاتحی نیا اظهار داشت: پاستورولوزیس یک بیماری عفونی واگیردار است که هم که در دام‌های سبک و هم در دام‌های سنگین قابل مشاهده است.
وی عنوان کرد: این بیماری در دام‌های سنگین به صورت سپتی و در دام‌های سبک به صورت پنومونی بروز می کند.
فاتحی با اشاره به عوامل موثر در بروز این بیماری بیان کرد: تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، استرس، حمل و نقل دام و پشم چینی بدون رعایت اصول بهداشتی از عواملی است که در بروز این بیماری موثر است.
وی با اشاره به ویژگی‌های شهرستان ابرکوه و برخورداری این شهرستان از موقعیت جغرافیایی خاص بیان کرد: ابرکوه به دلیل قرار گرفتن در مسیر استان‌های فارس و اصفهان، یکی از معابر حمل و نقل و کوچ دام‌ها است و باید توجه داشت که ناهماهنگی عشایر استان‌های مختلف برای عبور از این شهرستان می تواند زمینه ساز شیوع بیماری های واگیر و مشترک مانند تب برفکی، تب مالت، پاستورولوزیس و… باشد.
مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان اردکان به دامداران توصیه کرد: به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری، استرس را در دام‌ها به حداقل رسانده و در فصل بهار و پاییز و قبل از آغاز فصل بارندگی، واکسیناسیون با واکسن پاستورولوزیس را در گله خود به اجرا در آورند.
چاپ

      
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5120
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.