واکسن تولید داخل برای مقابله با طاعون کافی نیست

مدیرکل دفتر تنوع‌زیستی و حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست، واکسیناسیون کامل و به موقع دام‌های اهلی و ممانعت از ورود دام غیرمجاز به مناطق حفاظت‌شده را از راهکارهای مقابله با طاعون نشخوارکنندگان دانست.
مجید خرازیان‌مقدم با تاکید بر اینکه مهم‌ترین بیماری که در حال حاضر گونه‌های حیات‌وحش را تهدید می‌کند، بیماری طاعون نشخوارکنندگان است، گفت: واکسیناسیون به موقع و کامل همه دام‌های اهلی کوچک توسط سازمان دامپزشکی و جلوگیری از ورود دام غیرمجاز به مناطق تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست دو راهکار اساسی برای مقابله با این بیماری است.
وی در مورد واکسیناسیون همه دام‌های اهلی نیز گفت: تعداد واکسنی که برای گوسفند و بز اهلی لازم است، حدود ۸۰ میلیون دوز است. این واکسن از خارج کشور وارد نمی‌شود و ظرفیت داخلی تولید واکسن در کشور که موسسه سرم‌سازی رازی عهده‌دار آن است، به هیچ وجه پاسخگوی نیاز سازمان دامپزشکی نیست.
مدیرکل دفتر تنوع‌زیستی و حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین با بیان اینکه سازمان دامپزشکی به علت کمبود واکسن به‌جای اینکه این واکسیناسیون را به طور کامل انجام دهد به صورت هدفمند انجام می‌دهد، گفت: این سازمان براساس گزارش‌هایی که از کانون بیماری دام‌های اهلی در سطح کشور دریافت می‌کند، این واکسیناسیون را انجام می‌دهد چون امکان واکسیناسیون کلی دام‌های اهلی وجود ندارد و با توجه به گزارش‌های رسیده، دام‌های یک منطقه واکسیناسیون می‌شوند.
خرازیان مقدم افزود: چون واکسیناسیون به صورت موردی و براساس گزارش‌های رسیده به سازمان دامپزشکی انجام می‌شود، باعث ایجاد تلفات در حیات‌وحش می‌شود به‌طوری که در اتفاق اخیر در نتیجه این بیماری در میان دام‌های اهلی و واکسیناسیون موردی آنها، ۴۰۰ راس تلفات کل، بز، قوچ و میش داشتیم.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2881
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.