آغاز طرح واکسیناسیون دامی

واکسیناسیون علیه بروسلوز تا اواخر شهریور ادامه دارد

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: واکسیناسیون گاوی علیه بیماری بروسلوز در طول سال انجام می‌شود ولی زمان‌بندی برای واکسیناسیون بره و بزغاله تا اواخر شهریور است.
محمدرشید کرمی با بیان این‌که اجرای طرح واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز یا تب مالت توسط ۲۲ اکیپ دامپزشکی بخش غیردولتی و دولتی در حال برگزاری است، اظهار کرد: بروسلوز، هاری، سیاه‌زخم، سل و کیست هیداتید جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است و متاسفانه به صورت ملموس از دام به انسان سرایت می‌کند.
وی افزود: بیماری بروسلوز نیز یکی از بیماری‌های عفونی است که به بیماری «هزار چهره» مشهور است؛ در واقع انتقال بیماری از دام به انسان در طول سال‌های گذشته اهمیت دوچندان پیدا کرده و در حال حاضر نه تنها از نظر بهداشت و سلامت، بلکه از نظر اقتصادی و سیاست بین‌الملل نیز جایگاه خاصی دارد.
کرمی ادامه داد: متاسفانه بروسلوز گروه زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌کند و به خاطر سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیم شدن و نازایی منتج به از دست رفتن ارزش اقتصادی دام‌های مبتلا می‌شود. از این‌رو، آغاز طرح واکسیناسیون علیه بیماری مذکور هر سال از فصل بهار آغاز می‌شود و مقرر شده است در سطح استان زنجان، ۲۶۴ هزار راس دام سبک و سنگین علیه این بیماری واکسینه شوند.
وی با تاکید بر این‌که اقدامات اکیپ‌های دامپزشکی در راستای اجرای طرح، به صورت رایگان است، اظهار کرد: واکسیناسیون ۲۲۲ هزار راس بره و بزغاله تا پایان شهریور ادامه دارد. همچنین واکسیناسیون ۱۴ هزار راس دام سنگین نابالغ و ۲۸ هزار راس دام سنگین بالغ نیز تا پایان سال انجام می‌شود. این در حالی است که امسال دام گوسفند و بز علیه بیماری بروسلوز واکسینه نمی‌شود؛ چراکه امسال تحت برنامه پایش و مراقبت قرار دارند.
کرمی خاطرنشان کرد: اگر نتیجه پایش و مراقبت، مثبت و دامی مبتلا به بیماری بروسلوز باشد، دام مبتلا از چرخه حیات حذف می‌شود؛ در واقع مهم‌ترین ویژگی این بیماری قدرت انتقال و آلودگی شدید آن است و دست‌زدن به ترشحات جنین سقط‌شده، یکی از راه‌های انتقال آن به شمار می‌رود. معدوم‌کردن جنین‌های سقط‌شده، پوشیدن دستکش و چکمه، دفع بهداشتی ترشحات و جنین سقط شده راهکارهای مقابله با انتقال بروسلوز هستند. همچنین بهتر است شهروندان از مصرف شیر نجوشیده و پنیر تازه خودداری کنند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6009
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.