واگذاری ۶۵۰۰ مرکز درمانی دامی به بخش‌خصوصی

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گفت: سازمان دامپزشکی نزدیک به ۶۵۰۰ مرکز درمانی و مایه کوبی را به بخش غیردولتی واگذار کرده و یکی از دستگاه های پیشرو در این زمینه محسوب می شویم.

به گزارش خبرنگار ایسنا در منطقه کویر، خالد خداوردی امروز – چهارشنبه – در جلسه مدیران امور مالی ادارات کل دامپزشکی استان های کشور که به میزبانی کرمان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور به نوعی دستگاه حاکمیتی و نظارتی است و مسئولیت هایی که براساس قانون برای آن مشخص شده تمام جامعه روستایی عشایری و شهری را مخاطبان این دستگاه قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه مباحث اقتصادی و مسائل بهداشتی به دامپزشکی گره خورده است، افزود: باتوجه به اهمیت این سازمان، از نظر تشکیلات سازمانی، پست های حاکمیتی ابلاغ شده است و در سطح کشور هم به صورت شبکه بسیار منسجم در حال فعالیت هستیم.

خدایوردی بیان کرد: ۷۲۴ واحد اداره فنی در سطح کشور وجود دارد که بالاترین رده را بعد از سازمان دامپزشکی کشور، اداره کل دامپزشکی در استان ها و ادارات شهرستان ها به خود اختصاص می دهند ضمن اینکه ۲۲۷ واحد خانه بهداشت نیز داریم که از محل اعتبارات مناطق محروم ریاست جمهوری تامین اعتبار شده و در سال ۱۳۷۷ احداث شده اند. همچنین ۱۳۲ قرنطینه مرزی و بین استانی در کشور وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گفت: قریب به ۹۸ هزار واحد اپیدمیولوژی در سراسر کشور در سامانه GIS سازمان ثبت شده اند و نزدیک به ۲۲۵ هزار واحد مرکز عرضه فرآورده خام دامی در حیطه دامپزشکی محصول سالم را به دست مصرف کننده می رسانند.

وی ادامه داد: کشور ما نیمه خشک محسوب می شود و با کمبود زمین های قابل کشت و مزارع پخش علوفه مواجه هستیم و یکی از ضروریات این حوزه افزایش واحد تولید در سطح است که از وظایف حساس دامپزشکی است.

خداوردی تصریح کرد: در بحث امنیت غذایی و در زمینه صادرات کشورهای خریدار براساس اساسنامه سازمان جهانی بهداشت دام، تنها مرجع صلاحیت دار را سازمان دامپزشکی کشورها می دانند و خوشبختانه سازمان دامپزشکی کشور ما در این حوزه اقدامات بسیار خوبی انجام داده است ضمن اینکه این مساله به استعدادها و توانمندی های سطح کشور باز می گردد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گفت: اکنون بحث مهم در حوزه صادرات که مورد تاکید دولت هم هست حوزه بهداشت و سلامت محصول است، چراکه حرف اول را بهداشت گرایی می زند و سازمان برای اینکه بتواند این وظیفه را به نحو احسنت انجام دهد از سال ۱۳۹۳ پایش باقیمانده های سموم وآنتی بیوتیک ها در مواد غذایی را که یکی از طرح های مهم و حساس می باشد، به اجرا گذاشته است.

وی یادآور شد: در زمینه مسائل امنیتی نیز سازمان دامپزشکی در زمینه پدافندغیرعامل یکی از دستگاه های مهم به شمار می رود، چراکه به این اعتقاد رسیده اند که آسیب پذیرترین بخش در حوزه کشاورزی دامپزشکی است زیرا نزدیک ۱۸۰ عامل بیماری زا در حوزه دام وجود دارد که سازمان موظف است از بروز این بیماریها جلوگیری کند.

خدایوردی گفت: سازمان دامپزشکی نزدیک به ۶۵۰۰ مرکز درمانی و مایه کوبی را به بخش غیردولتی واگذار کرده است و ۲۲ هزار نفر به این واسطه اشتغال یافته اند و یکی از دستگاه های پیشرو در این زمینه محسوب می شویم.

وی افزود: حدود ۷۶۰ کشتارگاه در سطح کشور وجود دارد که معمولا جز وظایف حاکمیتی و نیروهای دولت در آنجا مستقر هستند اما در این زمینه مساله نیروی انسانی مشکل ایجاد کرده است چراکه در بحث کشتارگاه ها و در مناطق روستایی و دورافتاده باید خدمات به خوبی ارائه شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: در ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم که به توسعه روستایی اشاره شده است قانون تاکید کرده که دولت مکلف است در مناطق روستایی برای رفع تبعیض و فقر اقدامات لازم را انجام دهد و یکی از این اقدامات در ارتباط با شغل افراد است و اگر بتوانیم بحث های پیشگیرانه را به درستی انجام دهیم مشکلات کاهش می یابد.

خداوردی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم در این زمینه راه اندازی خانه های بهداشت بود ولی خیلی از این خانه ها به دلیل کمبود نیرو اکنون خالی است که می طلبد اقدامات مهمی در این زمینه انجام شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4247
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.