وجود ۷۰۰ هزار راس گاو در مازندران

وجود ۷۰۰ هزار راس گاو در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هم‌اکنون ۷۰۰ هزار راس گاو در مازندران وجود دارد که تنها در این بین حدود ۸۰ هزار راس گاو اصیل هستند.

خبرگزاری فارس: وجود 700 هزار راس گاو در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، دلاور حیدرپور دوشنبه شب در مراسم افتتاح نخستین ایستگاه تخصصی تولید، انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دومنظوره سیمنتال کشور شرکت تعاونی کشاورزی دامپروری آمارد دام طبرستان در روستای کمانگرکلا بخش هرازپی اظهار کرد: مرکز تولید و انجماد تخصصی اسپرم گاوهای نژاد سیمنتال در مازندران برای نخستین بار فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با اعلام اینکه این مهم می‌تواند دستاورد بزرگی برای صنعت دام در آینده‌ای نزدیک محسوب شود، بیان کرد: هفته گذشته مجتمع تولید گاو نژاد هولشتاین نیز با حضور مسئولان کشوری در فیروزکوه افتتاح شد.

حیدرپور با بیان اینکه در مازندران بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری‌های لازم در این عرصه ورود پیدا کرده است، گفت: این امر می‌تواند ارتقای دام و پرورش گاو را در کنار بخش دولتی شامل شود.

* تولید سالانه ۵۶۰ هزار تن شیر گاو در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به بهره‌مندی از ظرفیت‌های لازم بخش دام و کشاورزی با استفاده از مساعدت دولتی و تسهیلات وزرات جهاد کشاورزی، افزود: حدود ۷۰۰ هزار راس گاو اصیل، دورگه و بومی در مازندران داریم.

این مسئول با اعلام اینکه ۸۰ هزار راس گاو در مازندران اصیل هستند، اظهار کرد: ۳۶۰ هزار راس گاو دورگه و ۲۵۰ هزار راس بومی هستند.

حیدرپور ادامه داد: تولید شیر گاو در مازندران ۵۶۰ هزار تن در سال بوده که به ازای هر راس دام اصیل سرانه‌ای به میزان ۵/۲ تن تولید داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: سرانه سالانه تولید شیر در دام دورگه مازندران ۹۰۰ کیلوگرم و برای گاوهای بومی ۲۰۰ کیلوگرم در سال است.

* بهره‌دهی ۱۲ برابری گاوهای اصیل در تولید شیر

حیدرپور با ابراز سه فاکتور مهم بهداشت دام، تغذیه و ژنتیک یا نژاد دام در دامداری، تصریح کرد: دو عامل تغذیه و بهداشت در دامداری تحت تاثیر ژنتیک و نژاد دام هستند هرچند تغذیه مناسب و بهداشت مطلوب باعت نتیجه‌دهی در نژاد دام می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم دام‌های مازندران بومی هستند، تاکید کرد: این مسله سبب ایجاد راندمان پایین می‌شود.

حیدرپور با اعلام اینکه گاوهای اصیل حدود ۱۲ برابر بیشتر از نژاد بومی بهره‌دهی در شیر دارند، گفت: بهره‌دهی دورگه‌ها نسبت به اصیل به میزان چهار و نیم برابر است که در نتیجه لازم است با اصلاح نژاد و تلقیح مصنوعی، نژاد دام‌ها را بهبود بخشیم تا بهره‌دهی را افزایش دهیم.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1321
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.