ورم پستان در گوسفند و بز

ورم پستان
هر پستان شامل دو بخش است.یک بخش غده های ترشحی هستند که شیر ترشح میکنند و بخش زیادی از پستان دهلیزها هستند که محل ذخیره شیر ترشحی هستند.اکثرورم پستان هادر بزهای شیری توسط باکتریهای استافیلوکوکوس ،استرپتوکوکوس و مایکوپلاسما ایجاد می شوند و از غده های عفونی بزهای آلوده در اثر شیردوشی و یا انتقال به کارتیه های باز در محل آلوده به بافت های پستان وارد شده و تکثیر می یابند.دو نوع ورم پستان وجود دارد:
– ورم پستان موقتی :در این نوع پستان دارای ورم،حرارت و درد است.شیر ترشحی آبکی و زرد رنگ است.
– ورم پستان دائمی :در این حالت تولید شیر در یک کارتیه کاهش می یابد.پستان ها اندازه مساوی ندارند.مواد جامد شیر کاهش و نمک شیر افزایش می یابد .تشخیص آن مشکل است ،لذا در آزمایش ورم پستان کالیفرنیا و یا از طیق کشت باکتریایی نمونه های شیر در آزمایشگاه مشخص می شود.
رعایت بهداشت در زمان شیردوشی بهترین روش پیشگیری از ورم پستان است.درمان ورم پستان همیشه رضایت بخش نیست.ولی انتشار کرم های مخصوص پستان درون غده(از طریق سوراخ کارتیه)و تزریق آنتی بیوتیک به مدت ۳ روز توصیه می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1513
12 پاسخ
  • admin
   admin says:

   با سلام
   از پماد پستانی و لینکومایسین سه روز استفاده کنید
   ابتدا پستان را با آب ولرم شستشو داده و پستان را تخلیه کنید پماد را بزنید و ماساژ بدهید تا جذب شود . لینکومایسین هم هر ده کیلو یک سی سی عظلانی تزریق کنید.

   پاسخ دادن
  • admin2
   admin2 says:

   سلام
   اگر درجه ورم شدید نیست میتونید از پماد ورمی(mc) به مدت سه تا پنج روز داخل پستان در سه نوبت استفاده کنید. قبل از استفاده از پماد کارتیه خوب تخلیه شود . ولی اگر درجه ورم بالاست در کنار پماد ورمی داخل کارتیه از انتی بیوتیک لینکونئوسین هر ده کیلو یک سی سی به مدت پنج روز استفاده شود .

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.