تشخیص فحلی

وسایل کمکی در تشخیص گاو فحل

۱-رکورد برداری:

بی گمان مهمترین کمک در تشخیص فحلی،داشتن سیستم رکوردبرداری هر چند ساده است.گاودار باید همیشه دفترچه کوچکی با خود داشته باشد که مشاهدات روزانه خود در گله،مانند فحلی را ثبت کند.باید هر نوع فحلی را ثبت کرد،حتی اگر قرار نباشد که گاو مورد نظر تلقیح شود.سپس از این یافته ها برای پیش بینی دوره فحلی بعد استفاده می شود،تا گاو مورد نظر ،با دقت بیشتری مورد نظر قرار گیرد.برعکس چنانچه گاودار به فحل بودن گاوی مشکوک شود،با بررسی یافته های گذشته و اینکه ایا ۲۱ روز پیش،فحل بوده یا نه،می تواند از واقعیت آگاهی یابد.

نشانه های مربوط به خونریزی پس از فحلی نیز باید ثبت شود.این خونریزی نشان می دهد که گاو ،نزدیک به ۲ روز پیش آن فحل بوده است،که به زمان تقریبی بروز فحلی بعدی کمک می کند.همچنین ثبت فحلی به تشخیص گاوهایی کمک می کند که چرخه های نامنظم فحلی دارند.لازم است که همه گاوهای گله شماره گذاری شوند تا هیچگاه نسبت به هویت ماده گاو فحل ،تردیدی وجود نداشته باشد.

۲-استفاده از Heat mount detector:

این دستگاه،در بر دارنده سیلندر پلاستیکی و دارای ماده قرمز رنگ است که درون کپسول پلاستیکی شفافی قرار دارد.این وسیله روی قطعه کوچکی از جنس کرباس قرار دارد که روی پشت حیوان چسبانده می شود.هنگامی که ماده گاو،به دیگر گاوها سواری می دهد،فشار وارده به سیلندر سبب خارج شدن ماده قرمز رنگ خواهد شد که از بیرون دیدنی است.عیب این روش آن است احتمال دارد در نتیجه فشار وارده بر گاوی که فحل نیست،سیلندر ترکیده و رنگ از آن خارج شود.

۳-استفاده از خمیر دم:

خمیر دم وسیله ای ارزانتر است که در شرایط مناسب،بازدهی بسیار بالایی دارد.این خمیر را بصورت نواری به طول ۲۰ و عرض ۵ سانتیمتر،از ابتدای دم و در امتداد خط میانی کمر،کاملا روی مو می مالند.خمیر به سرعت خشک می شود و هنگامی که گاوهای دیگر سوار گاو شوند،شکسته شده و می افتد.عیب این روش ،مانند روش پیشین است.

۴-استفاده از قلمCrayon:

این قلم از جنس مدادهای شمعی است و هر بامداد،بالای دم ماده گاوها مالیده می شود.به دنبال سواری دادن،ماده رنگی پاک شده و یا یکنواخت می شود.عیب این روش نیز مانند دو روش بالاست.

۵-استفاده از حیوانات معروف به “تی زر”:

تی زر به حیواناتی گفته می شود که به سوی گاو فحل جذب شده،و برای تشخیص گاوهای فحل،به گاودار کمک می کند.”تی زر” ممکن است ماده گاوهای نیمفومانیاک،گاو نر،گاونر وازکتومی شده،گاو اخته آندروژنه،گاو نری که نرینگی آن قطع شده،گاو نری که با جراحی انحراف نرینگی پیدا کرده است،و حتی گونه های دیگر حیوانی،مانند سگ باشد.هنگامی که تی زر به وسیله نشانه گذاری مانند Chin ball marker مجهز باشد،بازده عمل آن افزایش می یابد.وسیله اخیر ،مانند کره ای است که در آن،ماده ای رنگی وجود دارد.هنگام سواری گرفتن تی زر ،ماده رنگی از نوک این وسیله بیرون آمده و پشت ماده گاو را رنگی می کند.عیب عمومی تی زر ها آن است که اغلب ،علاقه ویژه ای به یکی از ماده گاوها پیدا می کنند و ممکن است به دیگر گاوهای فحل نوجهی نداشته باشند.

۶-استفاده ار حرکت نگار:

گاو فحل نسبت به زمان های دیگر ،نا آرام تر است.افزایش تحرک گاو در زمان فحللی با استفاده از وسیله ای به نام پدومتر که به پای حیوان بسته می شود ،اندازه گیری می شود.

۷-اندازه گیری پروژسترون در شیر:

در یک ازمایش،پروژسترون شیر گاوهایی که فحلی نشان نداده بودند،اندازه گیری شد و گاوها روز دوم و سوم،پس از آن که پروژسترون شیر به کمترین میزان رسید،تلقیح مصنوعی شدند.نتایج آبستنی در این گروه، همانند گاوهایی بود که با توجه به زمان فحلی ،تلقیح شده بودند.روش های آنزیمی برای اندازه گیری پرو/زسترون ممکن است جنبه کاربردی پیداکنند،که ارزانتر ساده تر و کم خطر نیز هستند.

وسایل کمکی تشخیص فحلی که هم اکنون موجود هستند،نمی توانند جایگزین مشاهدات پیاپی و دقیق همراه با استفاده از رکوردهای خوب و روش های بهینه تشخیص هویت گاو شوند.

برای افزایش بازدهی مدیریت تولید مثل در گله های بزرگ،گروه بندی گله،به شرح زیر سفارش می شود که با دیگر سیستم های گروه بندی گاوها بر اساس تغذیه،بهداشت و شیوه شیردوشی،مغایر نیست.

الف)گاوهای تازه زا،گاوهای آماده سرویس و گاوهایی که بیش از ۱۰۰ روز از گوساله زایی آنها گذشته ولی هنوز آبستن نشده اند.

ب)گاوهای شیرده و آبستن

ج)گاوهای آبستن و غیر شیرده(خشک)

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2795
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.