بیماری تب برفکی

وقتی تب “تب برفکی” بالا می‌گیرد

به نقل از خبرگزاری ایسنا:

عدم واکسیناسیون به‌موقع و جدی نگرفتن بیماری تب برفکی منجر به شیوع گسترده این بیماری در برخی مناطق کشور از جمله استان آذربایجان‌شرقی شده است، بنابر اعلام روستاییان و دامداران بیماری تب برفکی در حال گسترش بوده و هر روز بر شمار قربانیان این بیماری افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، کانون تب برفکی در آذربایجان‌شرقی، منطقه ی ارسباران اعلام شده و تاکنون حدود ۴۰۰ رأس گاو و گوسفند را به کام مرگ کشانده است.

پیشتر مسئولان سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرده بودند که با وجود محدودیت‌هایی که در تهیه واکسن تب برفکی وجود دارد، خطر شیوع این بیماری در کشور جدی و ضروری است. در هفته‌های اخیر این هشدار صورت واقعی به خود گرفت؛ به طوری که تلفات این بیماری در برخی از روستا‌ها از مرز ۳۰۰-۴۰۰ رأس گذشته است.

محمودی یکی از روستانشینان شهرستان اهر است، از اوضاع پیش آمده گله می‌کند و می‎گوید: در دو سال اخیر ۲۰ راس گاو شیرده خریداری کرده بودم که در هفته‌های اخیر یکی پس از دیگری به بیماری دچار و از بین رفتند.

وی به خبرنگار ایسنا ادامه می‌دهد: علاوه بر بدهی که از طریق وام و برای خرید این گاوها ایجاد شده، هم اکنون بر تلاش بی حاصل خودم در این سال‌ها افسوس می‌خورم.

وی از مسئولین عاجزانه تقاضا می‌کند، تا به مشکلات پیش آمده برای روستانشینان رسیدگی کنند.

فرهاد سیفی عضو شورای روستای انجرد نیز در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: هم اکنون بیش از ۳۵۰ رأس گاو و گوسفند این روستا از بیماری تلف شده‌اند و مابقی نیز اگر اقدام موثری انجام نگیرد، تلف خواهند شد.

وی اضافه می‌کند: تنها درآمد روستائیان دامداری است و با این وضع به وجود آمده باید دولت کمک‌های لازم را برای روستاهای آسیب دیده از این بیماری انجام دهند و مناطق مناسب با تجهیزات مناسب برای معدوم و دفن کردن لاشه‌های حیوانات تلف شده در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از روستائیان که احمد نام داشت تنها درآمد و گذران زندگی خود و خانواده اش را از محل فروش دام و پرورش آن‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید: بسیاری از حیواناتم به خاطر بیماری تب برفکی تلف شدند.

وی می‌گوید: متأسفانه با شیوع این بیماری دست رنج سال‌ها زحمت خود و خانواده‌ام را از دست داده و شرمنده خانواده خود هستم، از مسئولین درخواست دارم به وضع ما رسیدگی کنند.

توقف تولید واکسن بیماری تب برفکی از دلایل شیوع گسترده این بیماری درکشور بود

امیر حسین بهداد، مدیر کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص این بیماری اظهار می‌کند: تب‌برفکی یکی از بیماری‌های بومی کشور است، که هر سال تلفاتی می‌گیرد.

وی اضافه می‌کند: همه ساله توزیع واکسن تب برفکی به صورت رایگان اتفاق می‌افتاد ولی امسال به دلیل توقف خط تولید واکسن در موسسه رازی، سازمان دامپزشکی از یک شرکت فرانسوی اقدام به خرید واکسن کرد ولی دامدارن به دلیل بهادار شدن این واکسن، از آن استقبال نکردند.

وی خاطرنشان می‌کند: سویه ویروس تب برفکی دچار تغیراتی شد و در نتیجه در مورادی واکسن نیز در کنترل این بیماری نتیجه نداد.

بهداد با بیان اینکه در هفته‌های اخیر تزریق واکسن به دام‌ها انجام می‌گیرد، بیان می‌کند: خوشبختانه با تمهیدات سازمان، واکسن‌های جدید تولید و انواع خارجی آن نیز از ۲۵ اردیبهشت سال‌جاری وارد کشور می‌شود.

وی یادآور می شود: استان آذربایجان‌شرقی در روز های اخیر بیشترین سهمیه واکسن را دریافت کرده و اگر واکسیناسیون دامی به همین منوال ادامه یابد، مشکلی در کنترل این بیماری نخواهیم داشت.

وی بیان اینکه از منطقه اهر، ارسباران، خداآفرین و کلیبر بیشترین آمار تلفات حیوانی از بیماری تب برفکی گزارش شده است، از دامداران و روستایان درخواست می‌کند که با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری کرده و اگر حیوانی دارند که مبتلا به این بیماری است، آن را ذبح کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان همچنین خاطرنشان می‌کند: بیماری تب برفکی، بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و مردم از مصرف گوشت دام‌ها نگرانی نداشته باشند.

فرماندار اهر نیز در گفت‌وگو با ایسنا از آماده شدن تمهیدات لازم برای کنترل بیماری تب برفکی خبر می‎دهد.

سید محمد عابدی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: تمهیدات لازم برای همکاری ادارات ذیربط و دستگاه‌های مرتبط برای کنترل این بیماری در این شهرستان در حال انجام است که امیدواریم با تداوم این تلاش‌ها بتوانیم اقدامات اساسی در جهت کنترل این بیماری انجام دهیم.

وی ادامه می‌دهد: تمامی دهیاری‌ها را بسیج کردیم که با همکاری ادارات دامپزشکی و بهداشت، درمان و سایر دستگاه‌ها آهک پاشی و ضد عفونی را در روستاها انجام دهند.

وی تاکید می‌کند: میدان دام شهرستان اهر جهت کنترل این بیماری تعطیل و اداره امور عشایری نیز موظف شده تا کنترل بیماری از کوچ عشایر جلوگیری کند.

به نظر می‌رسد با وجود هشدارهای داده شده در خصوص این بیماری، اقدامات پیشگیرانه به نحو مطلوبی انجام نگرفته است، هر چند مسئولین سازمان دامپزشکی نبود واکسن این بیماری را در گسترش و شیوع آن دخیل می‌دانند که البته امری بدیهی است ولی باید بر این گفته نیز صحه گذاشت که تهیه زودهنگام واکسن حتی از کشورهای دیگر و آگاه‌سازی دامداران و روستاییان بر ضرورت استفاده‌ی از این واکسن هرچند با پرداخت هزینه، از وضعیت پیش آمده جلوگیری می‌کرد.

بر اساس این گزارش، تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده‌ی گاوسانان می‌شود.

این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد کرده و متعاقباً تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن میلیون‌ها راس دام است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3875
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.