تغذیه گوساله

ویژگی های غذای شروع کننده گوساله

غذای شروع کننده گوساله باید مطبوع بوده و حاوی الیاف خام کم و پروتئین زیاد – دست کم ۱۵ تا ۲۰ درصد- باشد. غذای شروع کننده را باید به محض تغذیه با شیر یا جایگزین شیر در اختیار گوساله قرار داد تا مصرف ماده خشک زیاد گردد. گوساله باید بتواند از غذای شروع کننده در هفته دوم تغذیه کند. اجازه دهید هر چه می تواند بخورد- تا حدود ۱۸۵۰ گرم در روز-.

غذای شروع کننده باید زبر باشد، نه نرم و گرد مانند. غذای شروع کننده ممکن است حاوی یولاف، ذرت خرد شده، کنجاله سویا، کنجاله بذرک -تخم کتان-، مواد معدنی، ویتامین ها، یک نوع شیرین کننده و مقدار کمی آنتی بیوتیک باشد. جیره شروع کننده گوساله ها می تواند تا ۲۰درصد مواد خشبی داشته باشد. این مواد ممکن است شامل علوفه خشک خرد شده، بخش های خشبی خرد شده ذرت، تفاله چغندر، سویای خرد شده و پوست پنبه دانه باشد.

وقتی گوساله ها چهار ماهه شدند، کنسانتره ای را که برای گاوهای شیری مصرف می کنید جایگزین غذای شروع کننده نمایید. گوساله ها حتی در سنین پایین می توانند از علوفه خشک و علوفه سیلو شده بخوبی استفاده کنند. در هوای گرم سیلوی پس مانده از گوساله ها ممکن است زود فاسد گردد. سعی کنید پس از تغذیه گوساله ها با سیلو، آخور آنها را تمیز کنید و خوراک پس مانده را به گاوهای بالغ دهید. در غیر این صورت تا چهار ماهگی از مخلوط علوفه گندمیان- بقولات برای گوساله ها استفاده کنید. اگر غذای شروع کننده شامل علوفه کافی است، تا هنگام از شیر گرفتن گوساله ها احتیاج به تغذیه علوفه خشک با سیلو نیست.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6995
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.