پرواربندی بره

پرواربندی کنسانتره ای بره و بزغاله زود از شیر گرفته شده

در این روش طول دوره ی شیرخوارگی حدود ۸-۶ هفته است .در این مدت نیز بره و بزغاله به مصرف مواد خوراکی با کیفیت خوب عادت داده می شوند.

سپس بره بزغاله ی زود از شیر گرفته شده با جیره های متعادل پروار می گردد. وزن بره ها در شروع تغذیه حدود ۲۵-۱۸ کیلوگرم و وزن بزغاله ها حدود ۱۲-۱۰ کیلوگرم می باشد .در این روش وزن نهایی بره ها حدود ۵۰-۴۲ کیلوگرم و بزغاله ها حدود ۲۵-۲۰ کیلوگرم بوده و طول مدت پروار بندی حدود ۱۲۰ روز می باشد .
در روش زود از شیر گیری ،بره و بزغاله باید تا سن دو هفتگی همراه با مادر نگهداری شوند .درابتدا هفته سوم بره و بزغاله تا سن دو هفتگی همراه با مادر نگهداری شوند .در ابتدا هفته سوم بره و بزغاله روزی دوبار و هر دفعه حدود سه ساعت از مادر جدا شوند و در محل مخصوص بره و بزغاله قرار بگیرند .در این محل بره و بزغاله باید به تدریج با جیره های جانشین شونده شیر تغذیه شوند. از هفته سوم تا هفتم با روش اشاره شده به تدریج از زمان همراه بودن بره و بزغاله به طور کامل کاسته شود در روش زود از شیر گیری باید حداقل تا سن دو هفتگی بره و بزغاله همراه مادر تغذیه شوند.این عمل از این رو حائز اهمیت است که اولا بره و بزغاله قبل از این زمان قادر به مصرف مواد جایگزین شونده شیر نیست و ثانیا مادر قادر به شناسایی بره اش در گله باشد .مصرف شیر با جیره جایگزین شونده رابطه عکس دارد بنابراین عادت دادن هر چه زودتر بره سبب بهتر شدن نتیجه عمل می گردد .به خاطر آن که مصرف این جیره تحت تاثیر خوشخوراکی شکل و ترکیب یره است استفاده از مواد خوش خوراک نظیر کنجاله سویا و سبوس گندم در جیره بره و بزغاله مفید است .در بره و بزغاله ی شیرخوار رشد شکمبه ناچیز و بیشترین حجم معده را شیردان تشکیل میدهد.از آنجاییکه یکی از فاکتورهای مهم برای از شیرگیری و پرواربندی ،میزان رشد شکمبه است بنابراین مصرف خوراک جامد برای برآوردن این رشد ضروری است. برای جلوگیری از کاهش زیاد شکمبه و افزایش قدرت بافری جیره می توان از بافرهایی نظیر بی کربنات ،سدیم ،اکسید منیزیم و فیره استفاده کرد.

در این روش هر چه زودتر بره و بزغاله با مواد علوفه و کنسانتره تغذیه شوند مقرون به صرفه تر خواهد بود .به همین منظور در روزهای ابتدایی عادت دادن بره و بزغاله به جیره خشک ،مقداری شیرخشک روی آن میریزیم تا موجب جلب بره و بزغاله به مصرف کنسانتره شود. این دام ها پس از عادت کردن به مواد غذایی غیر مایع که معمولا مخلوط کنسانتره و علوفه خوب است کمتر نیاز به چرا در مرتع دارند .

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11031
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.