کلزا

پیشنهاد قیمت ۲۷۸۳ تومانی برای خرید تضمینی کلزا

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در بیست‌ و دومین نمایشگاه مطبوعات افزود: تولید دانه‌ کلزا به عنوان مهمترین دانه روغنی تا سال قبل به ۴۶ هزار تن رسیده بود، که با اجرای طرح ۱۰ ساله دانه‌های روغنی از سال قبل امسال این رقم به ۷۰ هزار تن رسیده است و برای سال آینده ۳۰۰ هزار تن کلزا و در مجموع تا ۵۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی در کشور تولید می‌شود.

وی در مورد سرانه مصرف روغن در کشور گفت: این رقم در حال حاضر ۲۰ کیلوگرم است که طبق توصیه‌های بهداشتی دنبال کاهش آن به ۱۵ درصد هستیم، چون روغن‌هایی که از خارج وارد می‌شود از منشأ مالزی و اندونزی روغن پالم و از برزیل و آرژانتین دانه سویا وارد می‌شود که به خاطر مسافت طولانی کیفیت آن به شدت افت می‌کند.

مهاجر در مورد ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی گفت:‌ قرار است طی افق ۱۰ ساله این رقم از ۶ درصد کنونی به ۷۰ درصد برسد.

وی گفت: تولید دانه روغنی کلزا در داخل کشور به خاطر قرارگیری در تناوب با گندم باعث پایداری این محصول اساسی می‌شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ۹۴ درصد نیاز روغن‌نباتی با خروج سالانه ۴ میلیارد دلار از کشور تأمین می‌شود و همچنین به خاطر بهداشت روغن خام نیاز به تولید این دانه‌های در داخل کشور است.

مهاجر در مورد قیمت تضمینی دانه‌های روغنی گفت: قیمت کلزا ۲۷۸۳ تومان و قیمت سویا ۲۲۵۵ تومان پیشنهاد شده که این ارقام در کمیته‌های فرعی دولت پذیرفته شده و به زودی از سوی دولت به صورت رسمی اعلام می‌شود.

مهاجر در مورد تراریخته بودن دانه‌های روغنی وارداتی گفت: سویای وارداتی از آرژانتین، برزیل معمولاً تراریخته است و همچنین کنجاله این دو کشور هم تراریخته است اما دانه‌های روغنی سویا، کلزا، آفتابگردان، کنجد و گلرنگ که در داخل کشور تولید می‌شود تراریخته نیست.

وی گفت: تولید سویا امسال حدود ۱۰۰ هزار تن خواهد بود.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در مورد اینکه چرا از روغن حیوانی در سبد خانوارها استفاده نمی‌شود،‌گفت: باید پزشکان در این مورد پاسخ دهند اما بیشترین دلیل مرگ و میر در کشور بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از مصرف روغن است.

مهاجر در پایان گفت‌:‌ کشور ما از نظر اقتصادی در حال توسعه است که بیشتر نگاه به واردات و تجارت است و متأسفانه از تولید داخلی به صورت مؤثر حمایت نمی‌شود.

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10458
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.