گاومیش

پیشگیری از بیماری طاعون در گاومیش

پیشگیری و کنترل این بیماری، از طریق رعایت نکات بهداشتی، جداسازی و یا کشتار دام های بیمار و مشکوک، انهدام لاشه های آلوده، ضدعفونی کردن محیط، جلوگیری از آلوده شدن مناطق پاک به بیماری و پیشگیری های دارویی، امکان پذیر است.

ویروس بیماری طاعون در حقیقت بسیار آسیب پذیر و حساس است به مواد ضدعفونی کننده رایج در دامداری ها، درجه حرارت و اماکن خشک ( شعله افکنی).
استفاده از واکسن های تهیه شده با ویروس ضعیف شده در محیط کشت سلولی تأثیر بسیار زیادی در پیشگیری از این بیماری دارد.
-واکسنی که امروزه به طور رایج برای پیشگیری از بیماری طاعون گاوی مصرف می شود، سویه ضعیف شده ای از ویروس این بیماری است.
در بهضی از کشورها نوعی واکسن مرکب از طاعون گاوی و پلوروپنومونی مسری گاوان (CBP) استفاده می شود. مدت زمان ایمنی حاصل از تزریق این واکسن مرکب، حداقل پنچ سال است که به نوبه ی خود مدت نسبتأ طولانی است. به منظور کسب اطمینان از ایجاد ایمنی بیشتر در دامهای یک منطقه توصیه می شود دامها سالی یک بار واکسینه شوند.
– واکسن های نوترکیب مقاوم به گرما که با استفاده از مهندسی ژنتیک تهیه شده اند٬ تمام آزمایش های بازدهی و عدم ایجاد اثرات مضر برای سلامت دام که به وسیله OIE توصیه شده است را گذرانده اند و در حال حاضر نتیجه استفاده از این واکسن ها در سطح محدودی از واحدهای دامپروری در حال آزمایش و بررسی هستند. دام هایی که با استفاده از واکسن ویروس های نو ترکیب مصونیت پیدا کرده اند٬ کاملا مقاوم به عفونت حاصل از ویروس بیماری زای طاعون گاوی شدند. مصونیت حاصله حداقل به مدت یک سال پس از انجام یک واکسیناسیون در دام٬ دوام دارد.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9384
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.