گاومیش

پیشگیری از تب برفکی در گاومیش

راهبرد و شیوه های کنترل بیماری تب برفکی٬ می تواند بر اساس عواملی از قبیل اهداف کنترل و یا وضعیت بهداشتی منطقه متغیر باشد.

ریشه کن کردن بیماری یعنی انجام عملیاتی که پس از آن عملیات نه تنها دیگر هیچ گونه ویروس وجود نخواهد داشت٬ بلکه تهاجم مجدد احتمالی ویروس نیز ممکن نیست. لیکن٬ کنترل بیماری یعنی اینکه احتمال وجود ویروس وجود دارد اما اثرات و صدمات ناشی از بیماری با استفاده از واکسیناسیون و انجام یک رشته اقدامات بهداشتی دام به حداقل می رسد. کنترل بیماری با استفاده از شیوه علامت گذاری دام های آلوده و انهدام آنها زمانی اعمال می شود که بیماری در یک کشور و یا کشورهایی شیوع پیدا می کند که عاری از این بیماری هستند. از شیوه علامت گذاری و انهدام٬ به عنوان اقدام نهایی در یک برنامه ریشه کنی بیماری برای نابود سازی کامل ویروس FMD پس از اینکه بیماری کنترل شده است نیز استفاده می شود. کنترل حمل و نقل دام ها٬ کنترل واردات دام٬ انهدام منبع عفونت (از قبیل کشتار همه دام های آلوده و گله هایی که در تماس با دام های آلوده بوده اند) و بالاخره  تحقیقات و بررسی های اپیدمیولوژیکی بیماری از موارد اساسی و ضروری در ریشه کنی بیماری تب برفکی هستند.

شیوه های ایمن سازی در دام علیه بیماری با در نظر گرفتن تنوع آنتی ژن ها در بین سروتیپ های مختلف مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است. برای کنترل بیماری تب برفکی، باید سالی دو بار واکسیناسیون دام ها با استفاده از یک واکسنی که شامل سرو تیپ های رایج و مخصوص در یک منطقه خاص باشد، انجام شود. تحقیقات مولکولی در زمینه پوشش پروتئینی محافظ اسید نوکلئیک ویروس به عنوان ناحیه اصلی ایمنی زا انجام شده، به طوری که استفاده از این تحقیقات در جهت کاربرد و عملکرد واکسن های مختلف با نتایج رضایت بخشی همراه بوده است.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9373
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.