چالش قیمت مرغ بین اتحادیه و جهاد کشاورزی

چالش قیمت مرغ بین اتحادیه و جهاد کشاورزی

با توجه به گرانی مرغ در چند روز گذشته به هر کیلو ۸۷۰۰ تومان هر یک از مسئولین در وزارت جهاد و اتحادیه این فراورده توپ گرانی را بر زمین دیگری می اندازد.
عطا حسن زاده در برنامه روی خط خبر شبکه خبر  در خصوص قیمت منصفانه مرغ در بازار گفت: قیمت مرغ با توزیع عادلانه در بازار باید بین ۷۳۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان باشد و قیمت بیشتر از این برای مصرف کننده مناسب نیست.
وی در ادامه افزود: نهایت قیمت برای عرضه مرغ به مصرف کنندگان در شرایط کمبود بازار ۷۸۰۰ تومان خواهد بود.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی در توضیح هزینه تمام شده تولید برای مرغداران گفت: با توجه به افزایش هزینه تمام شده تولید برای مرغداران باید انتظار افزایش قیمت مرغ را در بازار داشت زیرا زمانی که قیمت فرآورده های دامی در یک ماه افزایش پیدا می کند ثبات قیمت مرغ برای تولید کننده به صرفه نخواهد بود و به همین علت شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار می شویم.
امینی مدیر کل امور وزارت جهاد با اشاره به مناسب بودن عرضه و تقاضا در بازار مرغ یادآور شد: تولید و عرضه در بازار مرغ در شرایط مطلوبی است و میانگین عرضه مرغ در میادین بزرگ ۴۳۶ تن بوده که این رقم در حال حاضر به ۴۸۵ تن رسیده که این به معنی کشش بازار درعرضه و تقاضا است.
وی در ادامه افزود: وضعیت عرضه در بعضی از مواقع در بازار کشش خرید را برای مصرف کننده تغییر می دهد و موجب می شود تا قیمتها تغییر کند اما در شرایط ازدیاد عرضه در بازار سازمان پشتیبانی امور دام با دپو کردن تولید و منجمد کردن آنها در هنگام کمبود در بازار اقدام به عرضه می کند و در  حال حاضر این سازمان آمادگی لازم را برای عرضه مرغ منجمد بین کیلویی ۵۰۰۰ تا ۵۴۰۰ تومان را دارد.
مدیر کل امور وزارت جهاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظارت بر بازار مرغ بر عهده وزارت جهاد است، گفت: ابزارهای نظارت بر بازار دراختیار وزارت جهاد قرار نگرفته به همین خاطر این وزارتخانه می تواند نظارتی بر عرضه و تقاضا در بازار داشته باشد به همین خاطر این وظیفه بر عهده نهادهای ذیربط به امور دام است.
امینی در خصوص قیمت مرغ زنده گفت: هر کیلو مرغ زنده بین ۴۳۰۰ تا ۴۷۲۰ با سود بسیار کم برای مصرف کننده تمام می شود و در این شرایط مرغ منجمد در هر کیلو ۵۰۰۰ تا ۵۴۰۰ تومان  قیمت مناسبی برای مصرف کننده است و این قیمت مورد تایید بازار خواهد بود.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: قیمت مرغ زنده در حال حاضر بین ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان است که باید قیمت مرغ عرضه شده برای مصرف کننده ۷۳۰۰ تا ۷۸۰۰ تومان  باشد و قیمت بیشتر از این مورد تایید نیست این درحالی است که مرغ در بازار هر کیلو ۸۳۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسد.
وی در ادامه تاکید کرد: در صورت افزایش هزینه تولید کم کردن قیمت مرغ صرفه ای برای مرغداران نخواهد داشت و این درحالی است که تولید کنندگان در تمام فصول شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار هستند و تنها چند ماه از سال شاهد سود مرغداران هستیم که این روند قیمتی با توجه به افزایش قیمت فراورده های دامی صورت گرفته و درصورت کاهش هزینه های تولید قیمت مرغ نیز به طبع آن کاهش خواهد یافت.
حسن زاده با اشاره به اینکه نظارت بر بازار مرغ باید توسط وزارت جهاد صورت گیرد، گفت: نظارتها باید از طریق وزارت جهاد بر روی بازار مرغ صورت گیرد تا قیمتها به مصرف کنندگان تحمیل نشود.
امینی در ادامه در خصوص سیاستهای کاهش هزینه های تولید گفت: ما در وزارت جهاد سیاستهای بسیاری در جهت کاهش هزینه‌های تولید داریم که در آینده ای نه چندان دور تمام این طرحها به اجرا درخواهند آمد و شاهد کاهش قیمت فراوردهای دامی خواهیم بود.
مدیر کل امور وزارت جهاد با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مشکلی در عرضه مرغ منجمد در بازار  نداریم، گفت: مصرف کنندگان می توانند نیاز خود را از طریق میادین میوه و تره بار و  فروشگاه‌ها با خرید هر کیلو مرغ  منجمد بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان تامین کنند و ما در شرایط فعلی ذخیره لازم را برای تامین نیازبازار داریم.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان خاطر نشان کر: تشدید فصل گرما نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت مرغ است و موجب شده تا قیمت مرغ زنده در مرغداری افزایش یابد

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5618
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.