چرای دام در مراتع استان زنجان بیش از ۲ برابر ظرفیت آن است

چرای دام در مراتع استان زنجان بیش از ۲ برابر ظرفیت آن است

    ۰۶ تیر ۱۳۹۴      

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: در حال حاضر چرای دام در مراتع استان زنجان بیش از دو برابر ظرفیت آن‌ها است.
بهمن اسکندری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: در حال حاضر چرای دام در مراتع استان زنجان بیش از ظرفیت آن بوده که این امر موجب تخریب مراتع و عرصه‌های طبیعی می‌شود.
وی تصریح کرد: توجه به ظرفیت مراتع از سوی دامداران و ورود تعداد دام مجاز به عرصه‌ها نیازمند فرهنگسازی و تبلیغات مستمر است و آگاهی‌بخشی به بهره‌برداران طی سال‌های اخیر در جلوگیری از ورود غیر مجاز دام به مراتع استان زنجان بسیار موثر بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دام‌های موجود در مراتع استان زنجان بیش از دو برابر ظرفیت آن‌هاست که در این راستا با متخلفان برخورد شده و از ورود دام مازاد به مراتع جلوگیری می‌شود.
این مسئول بیان داشت: طی سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۳ هزار مورد دام غیر مجاز وارد مراتع استان زنجان شده است و ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها نیز قاطعانه و با جدیت اقدامات لازم را به منظور مقابله با دامداران متخلف انجام می‌دهند.
اسکندری عنوان کرد: بهره‌برداران در نقاط مختلف استان زنجان به غیر از دامداری فعالیت‌های سودآور دیگری انجام نمی‌دهند و این موضوع سبب شده تا به منظور کسب سود بیشتر همه ساله تعداد دام‌های خود را افزایش دهند که با این اقدام فشار مضاعفی به مراتع استان وارد می‌شود.
وی افزود: وضعیت بارندگی‌ها نیز طی سال‌های اخیر در کنار ورود دام مازاد به مراتع باعث شده تا تخریب پوشش گیاهی مراتع و عرصه‌های طبیعی محسوس‌تر شده و این روند سرعت بیشتری به خود بگیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصریح کرد: چرای دام‌ها در مراتع بیش از ظرفیت‌ آن‌ها به مرور موجب ‌تضعیف پوشش گیاهی عرصه‌ها می‌شود که در این زمینه دامداران بیش از هر کس دیگر ضربه خواهند دید.
این مسئول عنوان کرد: بهره‌برداران عرصه‌های طبیعی می‌توانند در کنار فعالیت دامداری فعالیت‌های دیگری همچون پرورش گونه‌های دارویی انجام دهند که با انجام اینگونه فعالیت‌ها به مراتب سود بیشتری عاید آن‌ها خواهد شد.
اسکندری افزود: با توسعه کشت و پرورش گونه‌های دارویی در عرصه‌ها طبیعی استان زنجان علاوه بر افزایش درآمد بهره‌برداران فشار بر مراتع نیز کاهش می‌یابد.
وی عنوان کرد: به منظور ارتقای سرانه جنگل استان زنجان توسعه جنگل‌کاری جزو اولویت‌های منابع طبیعی استان است و در این راستا توسعه کشت گونه‌های با نیاز آبی کمتر دستور کار قرار دارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2065
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.