طیور

چرخه صنعت دام و طیور مرکزی باید کامل شود/لزوم احداث کشتارگاه صنعتی

 نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب گفت: با توجه به ارزش افزوده بالای صنعت دام و طیور، چرخه این صنعت در استان مرکزی باید کامل شود و در این راستا احداث کشتارگاه صنعتی در استان ضروری است.

کمیجان و خنداب در مجلس، علی اکبر کریمی اظهار داشت: ارزش اقتصادی و سهم فعالیت دامپزشکی در اقتصاد و تولید ملی بالا بوده و رقم ریالی که به واسطه این بخش تولید می شود و همچنین میزان ایجاد اشتغال در این حوزه قابل توجه است.
ایشان گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی در حوزه دام و طیور در بخش تولید و صادرات نقش پررنگی دارد و بیش از سهم جمعیتی مان در اقتصاد ملی سهیم بوده و یکی از قطب های تولید مواد پروتئینی هستیم لازم است که چرخه فعالیت مان در صنعت دام و طیور نیز کامل باشد.

کمیجان و خنداب در مجلس نبود کشتارگاه صنعتی در اراک و استان را زمینه ساز از دست رفتن بخش زیادی از ارزش افزوده صنعت دام و طیور عنوان کرد و گفت: وقتی دام به صورت زنده از استان خارج می شود در واقع ارزش افزوده فراوانی از استان خارج شده است، براین اساس باید با جدیت به دنبال احداث کشتارگاه صنعتی در استان باشیم.

ایشان با اشاره به اینکه شهر داوودآباد به دلیل برخورداری از دامداری های زیاد این ظرفیت را داراست، افزود: هم اکنون متقاضیانی هستند که اولین کشتارگاه صنعتی دام را در این شهر ایجاد کنند، اینکار هم باعث حفظ و توسعه اشتغال شده و هم عامل تولید ثروت و ارزش افزوده و حفظ زنجیره صنعت دام در استان می شود.

کریمی بر لزوم ورود فعالان این عرصه به حوزه محصولات جدید تاکید کرد و افزود: اینکه بوقلمون به صورت صنعتی پرورش داده شود کار جدیدی است که باید فعالان صنعت دامپروری را به آن تشویق کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس خاطرنشان کرد: دامپزشکی باید اطلاعات علمی و تخصصی خود را در خصوص این محصولات جدید بالا ببرد تا زمینه پیشرفت کار در این حوزه ها هم ایجاد شود.

کریمی بر لزوم تلاش در راستای تولید ارگانیک تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیشتر محصولات صنعت دام و طیور به ویژه در بخش طیور به دلیل ارگانیک نبودن و مصرف آنتی بیوتیک قابل صادر کردن نیست و مرغ سبز وارداتی در بازارهای ما به فروش می رسد.

وی خاطرنشان کرد: دامپزشکی نیز می تواند در این حوزه نقش آفرینی کرده و بویژه در آگاهی دادن به مردم و تولیدکنندگان موثر عمل کند.

ایشان در ادامه خاطر نشان کرد : ایجاد تنوع در تولیدات دام و طیور هم در بهبود منابع غذایی مردم موثر است و هم از مواهب اقتصادی آن بهره مند خواهیم شد.

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10457
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.