بهبود کارکرد تولیدکنندگان تخم مرغ

چگونه تولیدکنندگان تخم مرغ می توانند سود خود را بهبود بخشند؟

انگلستان- باب والر(Bob Waller)، یکی از مشاوران شرکت Partners in Welfare،‌ماه گذشته در نمایشگاه دام و طیور انگلستان گفت توجه به جزئیات، تفاوت میان سود و ضرر است.
حیاتی بودن مراحل اولیه در زندگی طیور
آقای والر به مراحلی اشاره کرد که می تواند کارکرد تولیدکنندگان تخم مرغ را بهبود ببخشد.
اولین مرحله،قبل از رسیدن و آمدن پولت ها است: آماده کردن خانه و مطمئن شدن از استاندارد بودن آن اولین گام است. آقای والر گفت هرگونه تغییری بعد از آمدن پولت ها به آن ها استرس می دهد و تولید را با کاهش رو به رو می کند.
آقای والر گفت: “از نظر من، مرحله بعدی یعنی ده روز اول آمدن پولت ها مهم ترین مرحله است”.
وی گفت تولید کنندگان باید در ده روز اول شب ها در خانه مرغ قدم بزنند و اگر جوجه ای روی زمین افتاده در جایگاه نشیمن مرغ قرار دهند، اکثر تولید کنندگان عادت ندارند از جایگاه نشیمن برای مرغ استفاده کنند. وی اظهار داشت: “کمی بیشتر زمان صرف کردن و استخدام تعداد بیشتری کارمند واقعا ارزش دارد و مطمئن باشید که مشکلات از بین می رود”.
آقای والر گفت نگهداری از خانه و قفس ها نیز مهم است. تعمیرلانه ها یا حذف غذاهای خیس شده و چکه های آب که تازه شروع به چکیدن کرده است از خرابی بیشتر و هدر رفتن منابع جلوگیری می کند و جلوی رشد انگل ها را می گیرد.
قفس ها به ویژه در فصل زمستان در معرض رطوبت بیشتری هستند. آقای والر توصیه کرد که این قسمت ها را علامت گذاری کنید و به محض خشک شدن آن قسمت ها آب آن ها را بکشید تا از نفوذ دوباره آن جلوگیری شود. وی گفت: “آنفولانزای پرندگان همه را تهدید می کند، بهترین راه،خلاص شدن از قسمت های مرطوب است.”
آقای والر پیشنهاد کرد که یک دستگاه سنجش آب در قفس ها نصب شود و آمار آن هر روز خوانده شود و اندازه ها نیز ثبت گردد تا سلامت طیور قبل از از بین رفتن آن ها کنترل شود. وی گفت: “اگر مشکلی وجود داشته باشد، اولین چیزی که افزایش می یابد مصرف آب است. کنترل به موقع آن موجب ذخیره مالی می شود.”
هوای محیط مرغداری کلید کارکرد مرغ
دومین گفت و گو با جیمز باکستر(James Baxter)، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان آزاد تخم مرغ انگلستان، است.
آقای باکستر گفت که اگرچه برخی از ایده های او برای سودبخشی تخم مرغ نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد، اما این سرمایه گذاری به خوبی برگردانده می شود.
منطقه ی مورد توجه وی محیط داخلی و خارجی زندگی طیور است. وی گفت: “من معتقدم که توجه به محیط زیست داخلی و خارجی طیور کلید به دست آوردن بالاترین کارایی طیور است.”
آقای باکستر خانه های مرغ ها را در طول سال گرم نگه می دارد و دمای یکنواختی برای مرغ ها فراهم می کند. این کار به بهبود سلامت مرغ ها و کاهش هزینه های خوراک آن ها کمک می کند. یکنواخت بودن دما به مرغ ها کمک می کند تا موثرتر تغذیه کنند.
آقای باکستر به یک مطالعه مصرفی اشاره کرد که نشان می دهد مهم ترین فاکتور در زندگی مرغ، هوای تازه است. او گفت: “همه می دانند که هوای تازه برای ما انسان ها موجب بهبود سلامت می شود و یکی از فاکتورهای احساس خوب است؛ مرغ ها نیز می توانند از این امر مستثنی نیستند.”
زمانی که مرغ ها خارج از قفس ها هستند می توانند به طور مداوم به هوای تازه دسترسی داشته باشند. همچنین باید به خاطر داشت که وقتی داخل مرغداری هستند نیز به هوای تازه نیاز دارند.
اما آقای باکستر گفت که مهم ترین دشمن هوای تازه و کیفیت خوب لانه مرغ در پرورش آزاد، هوای سرد به ویژه در شب ها است. رطوبت بالا و هوای تهویه نشده و حرکت آرام هوا، آمونیاک و پاتوژن ها را به تدریج افزایش می دهد.
“پژوهش ها نشان می دهد که بالاترین دما برای تولید تخم مرغ ۲۳ درجه سانتی گراد است. رطوبت کمتر برای دستگاه تنفسی مرغ بهتر است. میزان بالای کربن دی کسید و آمونیاک از تولید تخم مرغ جلوگیری می کند.”
آقای باکستر گفت تمامی مشکلات می تواند با گرم نگه داشتن مرغ ها حل شود. وی اظهار داشت:” این کار می تواند با آوردن هوای تازه بیرون از ساختمان و انتقال آن به یک سیستم گرمایی متناسب با دمای بدن مرغ در لانه انجام شود”.
آقای باکستر گفت که اتخاذ این تدابیر به همراه دادن پروبیتیک به مرغ ها، بازدهی و سوددهی را بالا خواهد برد.
در پایان آقای باکستر گفت: “از زمانی که شروع به گرم کردن مرغ ها و دادن پروبیوتیک به آن ها کرده ام، هیچ مبلغی را خرج دامپزشکی نکرده ام

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5501
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.