کنترل کتوزیز با ژل گیاهی

ژل گیاهی، دارویی خوراکی برای مبارزه با بیماری کتوزیز

پژوهشگران هندی در مورد نوعی داروی خوراکی مطالعه کردند تا بتوانند با بیماری کتوزیز در گاوهای شیرده مقابله کنند. نتایج این پژوهش ها در روزنامه بین المللی علوم دامپزشکی The Journal of Veterinary Science منتشر شد.

بیماری کتوزیز یک اختلال متابولیک در گاو است و زمانی رخ می دهد که نیاز به دریافت انرژی از دریافت آن بیشتر می شود و در نتیجه توازن انرژی منفی است. این مطالعه برای ارزیابی کارآمدی ژل گیاهی AV/KPC/10 (M/S Ayurvet Limited) برای کنترل بیماری خفیف کتوزیز انجام شده است.

۱۸ گاو که این بیماری خفیف را داشتند به طور تصادفی انتخاب شدند و به گروه های زیر تقسیم شدند:

گروه ۱ (تعداد=۶) در دو روز اول درمان، به این گروه دو بار در روز ژل گیاهی دارای دز ۲۰۰ گرم خورانده شد و سپس در سه روز بعد آن، دارو یک بار در روز و با دز ۱۰۰ گرم استفاده شد.

گروه ۲ (تعداد=۶) در دو روز اول درمان، به این گروه دو بار در روز آنابولیت مایع ( Liquid Anabolite) دارای دز ۲۰۰ میلی لیتر خورانده شد و سپس در سه روز بعد آن دارو دو بار در روز و با دز ۱۰۰ میلی لیتر استفاده شد.

گروه ۳ (تعداد=۶) به این گروه به مدت سه روز آمپول۲۵% Dextrose درون رگی با دز ۵۰۰ میلی لیتر زده شد.

در گاوهای دارای بیماری کتوزیز که با ژل گیاهی درمان شده اند از روز سوم تا سی امین روز درمان در سطح گلوکز پلاسما، تری گلیسرید سرم و فسفر سرم بهبود مشاهده شد. بیماری کتوزیز خفیف در ۳، ۷ و یا ۳۰ روز بعد  از آزمایش با همه ژل های گیاهی جایگزین، منفی گزارش شد. بعد از جایگزینی ژل گیاهی افزایش قابل توجه تولید شیر مشاهده شد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5879
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.