کانیبالیسم در طیور

کانیبالیسم

کانیبالیسم در گله های بزرگ که در محیط نگهداری می شوند ممکن است مشکل جدی در پرورش طیور باشد. کانیبالیسم  می تواند به صورت نوک زدن به پنجه پا در جوجه های جوان یا کشیدن پر، نوک زدن به مقعد و سر و نوک زدن به دم در گله های مسن اتفاق می اقتد.

علت کانیبالیسم  به خوبی شناخته نشده است. فقدان مواد مغذی ممکن است باعث کانیبالیسم می شود. هنگامی که جوجه ها با جیره با پروتئین پایین تغذیه می شوند یا کمبود در اسید آمینه ضروری می تواند باعث رفتار نوک زنی گردد.کمبود مواد مغذی دیگر نیز می تواند باعث حساسیت زیاد شود که نتیجه اش کانیبالیسم می باشد.به هر حال این کمبود ها تحت شرایط آزمایش به وجود آمده اند.دیگر عواملی که در این مسأله دخالت دارند عبارتند از :شرایط نگهداری با تراکم بالا،فضای ناکافی برای آب و تغذیه و نور شدید در سالن.حتی با انجام آزمایشات کنترل شده دقیق تشخیص عوامل مشکل می باشد.

بهترین راه کنترل کانیبالیسم آزمایش شود متوقف کردن آن کار مشکلی است.نوک چینی صحیح ساده ترین و مؤثرند راه برای جلوگیری از نوک زدن پرندگان به همدیگر است.بسیاری از مرغ های گوشتی یا بوقلمون های در حال رشد و تخم گذار در زمان از تخم بیرون آمدم نوک چینی می شوند.نوک چینی در این زمان نمی تواند به طور موثر نوک زنی را در مرغهای تخم گذار کنترل نماید. برای نیمچه های جایگزینی نوک چینی در سن ۴ تا ۶ هفتگی موفق بوده است. جوجه ها در این سن به راحتی گرفته می شوند و عمل نوک چینی باعث حداقل تنش می گردد.

حدود دو سوم از نوک چیده می شود. نیمچه ها هم می توانند در زمان انتقال به سالن تخم گذار نوک چینی شوند اما زمانی که نوک چینی در سنین پایین تر انجام می گیرد، مرغهای تخم گذار می توانند تنش پیش از تخم گذاری را جبران نمایند.

نوک چینی باید به طور صحیح انجام گیرد. هنگامی که مقدار بیشتری از نوک چیده می شود طیور به زحمت خوراک می خورند. به نظر می رسد خوراک های پلت شده برای مصرف مرغهای نوک چینی شده مشکل باشد. جوجه هایی که نوک آنها زیاد چیده شده باشد. مصرف مقادیر کافی ذرات درشت خوراک مشکل بوده و در نتیجه انرژی قابل متابولیسم مواد خوراکی خورده شده پایین می باشد. نوک چینی معمولا به وسیله ماشینهای نوک چینی الکتریکی که به طور تجاری در دسترس است انجام می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4285
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.