کرچی در طیور

کرچی درطیور

برای ازدیاد نسل طبیعت غریزه مخصوصی به نام کرچی(Broodincss)در مرغان به ودیعه گذاشته است را می توان غریزه ویا حس مادری معنی کرد.

به حکم این غریزه آماده خوابیدن روی تخم مرغ وجوجه درآوردن می شوند.در مرغان وحشی غریزه کرچی اغلب در بهار پدیدار می شود.ولی در مرغان اهلی این حس علاوه بهار در فصول دیگرنیز کم وبیش ظاهر می گردد.در حالت کرچی مرغ از تخم می رود،در گوشه ای منزوی می شود وصداهای مخصوصی برمی آورد وبالاخره علاقه ی وافری به خوابیدن در روی تخم مرغ نشان  می دهد.به وسیله این علائم به آسانی می توان مرغ کرچ را تشخیص داد.

مرغ کرچ با حرارت بدن خود تخم مرغ را گرم می کند وحرارت مناسب را برای رشد جنین داخل تخم مرغ فراهم می سازد همچنین با رطوبت بدن مانع از تبخیر مانع از تبخیر رطوبت داخلی تخم مرغ می گردد.

ضمنا به حکم غریزه هرچند ساعت یکبار تخم مرغ را می چرخاند ودرضمن تهویه ی لازم را برای آنها مهیا می کند.بدین ترتیب محیط را برای رشد جنین آماده می سازد.

سابقا بیشتر جوجه کشی به وسیله مرغ وبه طور طبیعی انجام می شد ولی در سالهای اخیر باگسترش وسیع وسصریع پرورش طیور روش جوجه کشی طبیعی متروک شده است وبه جای آن ازجوجه کشی مصنوعی استفاده می شود.

منبع :وب سایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5829
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.