گوسفند

کزاز علفی در گوسفند

کزاز علفی در اثر کاهش شدید منیزیم به ویژه در گله های مرتع حادث می شود.این بیماری بخصوص در ۴-۶ هفته ابتدای شیردهی به علت تولید شیر زیاد و کم بودن ذخایر منیزیم بدن و اغلب در میش های مسن و دوقلوزا دیده می شود.

اولین علامت شیوع این بیماری در گله مرگ ناگهانی یک یا چند میش است. عواملی نظیر تنش حاصل از فعالیت ٬ حمل و نقل٬ حضور سگ ها و افراد ناشناس و تغییر ناگهانی جیره بروز کزاز علفی را تشدید می کند. علائم این بیماری شامل کاهش اشتها٬ عصبی بودن٬ تلو تلو خوردن سریع٬ لرزش به ویژه در ماهیچه های صورت ٬ وجود کف در دهان ٬ جاری شدن بزاق زیاد و سرانجام مرگ است. در کالبد گشایی بره های پرواری٬ کلسیمی شدن بافت های نرم(نظیر کبد و کلیه) مشاهده می شود.
برای پیشگیری از کمبود منیزیم باید علل کاهش سطوح منیزیم بدن مورد توجه قرار گیرد. این کاهش ممکن است به علت کاهش منیزیم جیره و یا کاهش جذب آن توسط عوامل دیگر باشد.
احتمالا مهمترین علت بروز بیماری مربوط به زیاد بودن پروتئین جیره غذا٬ کم بودن مواد فیبری جیره کم بودن ماده خشک علوفه های جوان است. از مکمل های دارای مقادیر زیاد پتاسیم نباید در مراتع و چراگاه ها (بخصوص در هنگام بهار استفاده کرد٬ زیرا مقادیر زیاد پتاسیم علاوه بر کاهش مقدار منیزیم علف مرتع٬ سبب کاهش جذب و مصرف منیزیم علوفه نیز می شود.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

                                                                                            questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10825
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.