کمک تکنولوژی صدا به حل مشکلات مرغ

کمک تکنولوژی صدا به حل مشکلات مرغ

شکلات سلامت در بخش جوجه های گوشتی می تواند هر زمان از روز یا شب به لطف سیستمی شناسایی شود که میزان صدای طیور را اندازه گیری می کند.

محققان در بلژیک تکنولوژی را توسعه داده اند که از صدا برای یافتن تغییرات در رفتار پرندگان مثلا افزایش استرس یا کم خوری استفاده می کند.

صداها به وسیله کامپیوتر ترجمه می شوند و می توانند مزرعه دار را هم در مورد سلامت طیور و هم در مورد مشکلات رفاهی آن ها آگاه نمایند.

سیستم Somo که توسط مهندسان دانشگاه کاتولیک لُوِن طراحی شده است شامل میکروفن های کوچکی است که درون اتاقک مرغ ها قرار می گیرد تا صدایی را که طیور تولید می کنند ثبت نماید.

لن کارپنتیر (Lenn Carpentier)، یکی از مهندسان این سیستم، در کنفرانسی در مورد طیور گفت: “همه مزرعه داران به ما می گویند که می توانند هر چیز ناخوشایندی را که در مرغداری اتفاق می افتد بشنوند…مشکل این جاست که یک مزرعه دار فقط می تواند مدت کوتاهی را در اتاقک باشد، در نتیجه متوجه تمامی مشکلات نمی شوند. با سیستم سومو می توانیم اطلاعات اتاقک را دائما کنترل نماییم و مانند گوش های مزرعه دار، ۲۴ ساعته، اطلاعات را بشنویم”.

سیستم سومو در اصل برای مزارع خوک داری و برای نشان دادن سلامت خوک ساخته شد؛ این سیستم شدت صوت را در سیکل تولید اندازه می گیرد و به شکل نقشه حرارت به مزرعه داران نشان می دهد تا مناطقی را که مشکل دارند شناسایی کنند.

“مناطق تیره قسمت هایی را نشان می دهد که هیچ صدایی وجود ندارد، در نتیجه اگر در طول روز موضوعی غیر عادی دیده شود به راحتی می توان متوجه شد.”

“اگر مشکلی در مزرعه به وجود آید دما بالا می رود، در نتیجه اگر صدایی بشنوید که انتظار آن را ندارید می توانید ببینید که این صدا از  کدام قسمت بوده است…این تکنولوژی همچنین می تواند صدای ماشین آلات را نیز تشخیص دهد پس اگر به طور مثال خط خوراک طولانی تر از زمان مورد انتظار شود این سیستم به شما هشدار می دهد که مشکلی وجود دارد.”

اگر هشدار چندین بار تکرار شود یا اتفاقی جدی تشخیص داده شود، این سیستم به مزرعه دار از طریق پیامک، اپلیکیشن های موبایل یا از طریق دسکتاپ کامپیوتر اطلاع می دهد.

آقای کارپنتیر گفت که این سیستم نسبت به دوربین ها کارآمدتر است چون مانند دوربین ها به نور حساس نیست و تکنولوژی ساخت آن ارزانتر است. میکروفن های آن در مقابل بخار آمونیاک، گرد و غبار، آب و ضربه مقاوم است.

وی در ادامه گفت که در حال حاضر سومو در پنج مزرعه مرغداری در بلژیک تست شده است و سال آینده برای خرید آماده است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5182
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.