گاوشیری نژاد جرزی

نژاد جرزی(Jersey):
این نژاد،در جزیره ای با همین نام که یکی از جزیره های مجمع الجزایر شانل است (بین فرانسه و انگلستان)بوجود آمده است.هم اکنون نزدیک به ۸۰۰۰ گله گاو در این جزیره وجود دارد که هر گله بطور میانگین دارای ۱۲ راس گاو است.اجداد این گاو به خوبی مشخص نیستند،ولی به نظر می رسد که اجداد اولیه این نژاد،از کشور فرانسه باشند.این جزیره فقط ۲۴ کیلومتر از نزدیکترین ساحل فرانسه فاصله دارد و گاوهایی مانند جرزی،در مناطق نرماندی و بریتانیفرانسه دیده می شوند.غذای اصلی این گاوها در جزیره،از مراتع تامین شده و مقدار کنستانتره ای که تغذیه می شود،بسیار اندک است.
هنگام پدید آوردن این نژاد،بیشترین تکیه بر روی چربی شیر برای تولید کره بود،بنابراین، نژادی که بوجود آمد،شیری با درصد چربی زیاد داشت.شیرگاوهای جرزی،زردرنگ است که ناشی از وجود کاروتن زیاد در شیر است.
گاوهای جرزی به خوبی می توانند در یک دوره شیردهی نزدیک به ۴۰۰۰کیلوگرم شیر با چربی ۵درصد تولید کنند.دامداران در جزیره جرزی اصرار دارند که گاو ماده می بایست سالیانه،۱۰برابر وزن خود،شیر با ۵ درصد چربی تولید کند.
گاوهای جرزی،بسیار حساس و عصبی هستند و به سرعت در برابر محرک های گوناگون،واکنش نشان می دهند.به احتمال زیاد گاو نر جرزی،وحشی تر از گاو نر دیگر نژادهای شیری است. نژاد جرزی کوچکترین نژادشیری دنیاست و به این دلیل از نظر تولید گوشت،اهمیت چندانی ندارد.از سویی،گوشت آن نیز زرد رنگ است که مورد پسند برخی از مصرف کنندگان نیست.گاوهای این نژاد به آسانی به شرایط آب و هوایی گوناگون عادت می کنند.بلوغ در این گاوها،زودتر از دیگر نژاد های شیری پدیدار می شود و زمان رسیدن به اوج تولید شیر،از دیگر نژادها کوتاهتر است.

رنگ گاوهای جرزی از زرد آهویی تا قهوه ای مایل به سیاه ،متغیر بوده و دارای لکه های سفید پیوسته یا جدا از هم است.سرگاوها،کوچک است که بین چشم ها حالت گودی دارد.رنگ پوزه گاوها،سیاه و حلقه موی کم رنگی پیرامون پوزه را در برمی گیرد.وزن ماده گاوکامل،نزدیک به ۳۹۰کیلوگرم و گاونر،۶۸۰ کیلوگرم است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1924
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.