گاو نژاد براون سویس

براون سویس(Brown Swiss):

سویس ،به ۲۵ ناحیه تقسیم شده که گاوهای براون سویس در ۱۸ ناحیه آن،به نسبت بیشتری یافت می شوند.در این نواحی این نژاد به شوایتزر معروف است.نژاد براون سویس،کهن ترین نژاد شیری است.

در سویس،گاوهای براون سویس در فصل بهار،چرای خود را از دامنه ی کوه های نزدیک آغاز کرده و به تدریج با نزدیک شدن تابستان ،در دامنه های فرازمند،به حرکت خود ادامه می دهند.در پاییز گاوها به دره ها آورده شده و در زمستان،در اصطبل نگهداری می شوند.در بهار،تابستان و پاییز،غذای آنها محدود به علف هایی است که در دامنه کوهستان می روید.توان چرای این گاوها ،بسیار خوب است.به دلیل نیاز به شیر زیادتر برای پنیرسازی،با برگزیدن گاوهای براون سویس برای این منظور،گاوهایی بوجود آمده اند که تولید شیر آنها زیاد،ولی چربی آنها اندک است.

امروزه از نژاد براون سویس ،بیشتر به عنوان نژادی دو منظوره(گوشت وشیر)استفاده می شود.تولید شیر براون سویس برای یک نژاد دو منظوره خوب است و بطور میانگین،۴۰۰۰کیلوگرم شیر با چربی ۳٫۸ درصد تولید می کند.تولید گوشت آن نیز خوب است،به گونه ای که افزایش وزن روزانه ای برابر یک کیلوگرم برای گاوهای نر و گاوهای اخته یاد شده است.افزایش وزن در وزن های بالا،بیشتر بصورت چربی خواهد بود.

رنگ گاوهاثی براون سویس،از قهوه ای باز(روشن )تا قهوه ای تیره،متغیر بوده و موهای پیرامون پوزه،درون گوش و پایین ساق ها معمولا کم رنگ تر است.شاخ ها بیشتر سفید ،انتهای آنها سیاه و اندازه آنها کوچک تا متوسط است.سر گاوهای براون سویس،عریض و صورت آنها پهن است.

براون سویس نژادی آرام است که به لجوج بودن شهرت یافته است.

به جز اروپا گاوهای براون سویس در بیشتر نقاط جهان،از شمالی ترین نقاط کانادا تا مکزیک و پرو،در نقاط استوایی گرمسیر،از آنگولا تا آمریکای مرکزی دیده می شوند.میانگین وزن ماده گاو،نزدیک به ۶۰۰کیلوگرم است و در گاو نر به ۱۰۰۰ کیلوگرم می رسد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1927
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.