تغذیه- گوساله های شیری

گنجایش و فضای مورد نیاز گوساله های شیری CAPACITY AND SPACE REQUIREMENTS

قبل از طراحی برای نقشه جایگاه گوساله ها، ظرفیت آن را برای تعداد گوساله های موجود یا قابل پیش بینی بررسی کنید. اگر تعداد بیش از حد گوساله ها در فضای محدود قرار گیرند، مشکلات بهداشتی به بار خواهد آمد، و اگر به تعداد کافی گوساله در گوساله دانی نباشد، علاوه بر اقتصادی نبودن، مشکلات تهویه و حرارت مناسب در زمستان بوجود می آید. عواملی که در مورد ظرفیت جایگاه گوساله ها باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

تعداد گوساله های متولد شده در سال، تعداد گوساله های ماده یا نر که نگهداری می شوند، مدت زمانی که گوساله ها در گوساله دانی می مانند و مکان نگهداری گروه های سنی در گاوداری.

معمولأ برای رعایت بهداشت، پس از خالی شدن هر قسمت از گوساله دانی باید آن را شستشو و ضدعفونی نموده و مدتی آن را خالی گذارد تا کاملأ خشک شود.

 معمولأ برای جلوگیری از مک زدن یکدیگر، گوساله ها را تا سن شش هفتگی یا تا زمان از شیر گرفتن در  آغلهای انفرادی نگهداری می کنند. یکی از روش ها، نگهداری گوساله ها در آغلهای انفرادی ۱۲۰*۶۰ سانتی متری است که در آن حلقه دور گردن گوساله توسط زنجیر یا طناب به قسمت جلوی آغل بسته می شود. این گونه جایگاه ها را می توان همکف زمین ساخت و روی آن بستر ریخت و یا کف آن را بالاتر از سطح زمین با باریکه های تخته، آهن یا طوری سیمی ساخت، به طوری که فضولات از کف عبور کند و روی زمین بریزد. بعضی از متخصصین معتقد هستند که نگهداری گوساله ها تا قبل از ۶۰ روزگی روی کف های مشبک موجب بروز زخم در پاها می گردد. این مشکل را می توان با ریختن مقداری مواد بستر روی کف های مشبک برطرف نمود.

در جاهایی که تجهیزات حرارتی در زمستان فراهم باشد، آغلهای انفردی ۱۲۰*۱۲۰*۱۲۰ سانتی متری همکف زمین که دیواره های آن از باریکه های تختی فاصله دار یا سیمی مشبک ( تخته، آجر و غیره ) ساخته شده مناسب است. یکی از انواع آغلهای انفرادی که به طور روز افزون شهرت یافته است، آشیانه های انفرادی ۲۴۰*۱۲۰سانتی متری است که دارای سه دیوار، سقف و یک گردشگاه ۲۰۰*۱۲۰ سانتی متری با یواره های سیمی است که در فضای آزاد گذارده می شود و قابل حمل و نقل نیز می باشد.

از زمان از شیر گرفتن تا هشت ماهگی، هر گوساله در جایگاه های گروهی احتیاج به ۸/۱ تا ۲۵/۲ متر مربع سطح و  ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر طول آخور دارد. نعداد گوساله ها را به شش رأس در هر گروه محدود کنید. اختلاف سنی بیش از ۲ یا ۳ ماه، و اختلاف وزنی زیاد نباید بین گوساله ها باشد.

در جایگاه های جلو باز برای هر گوساله باید ۲۵/۲ متر مربع سطح با بستر مناسب در نظر گرفته شود. گوساله ها بعد از دو ماهگی می توانند از جایگاه های آزاد استفاده کنند.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6533
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.