بیماری تب برفکی

علائم تب برفکی در گاومیش

نشانه های کینیکی بیماری در گاومیش عبارتند از: ترشح بزاق٬ بی حالی و افسردگی٬ بی اشتهایی و لنگش که به علت وجود تاول های دردناک در پوست لبها٬ زبان٬ لثه ها٬ سوراخ های بینی٬ رباط ها٬ فضای بین سم ها و سرپستان ها است.

تب و کاهش تولید شیر٬ معمولا زودتر از پیدایش تاول ها مشاهده می شود. بر اثر پارگی تاول ها سطوح بدون پوست بزرگی به وجود می آید که مستعد عفونت هستند. بیماری پا و دهان (تب برفکی) در گاومیش های هندی با همان علائم و عوارض بیماری در گاو از نظر درجه حرارت٬ وجود ویروس در خون٬ تکثیر ویروس در ناحیه حلق٬ ترشحات٬ تیتر آنتی بادی ها و بلاخره ماندگاری بیماری گزارش شده است.
اختلاف بین بیماری تب برفکی در گاو و گاومیش٬ زخم های کمتر و خفیف تر در زبان و علائم اولیه در پاها و سرانجام تبدیل این زخم ها به تاول در گاومیش است. تولید شیر گاومیش بر اثر این بیماری می تواند تا سی درصد کاهش یابد.
تمام گروههای سنی گاومیش بطور مساوی به این بیماری مبتلا می شوند. لیکن در گوساله گاومیش های شیرخوار٬ شدت بیماری بیشتر و به تبع آن تلفات بیشتری را نیز گاهی اوقات به همراه خواهد داشت. از علائم مشخصه پس از تلف شدن بر اثر بیماری FMD ٬ پارگی تاول ها و زخم های سطحی هستند. در گوساله ها دژنره شدن شفاف لایه میوکاردیوم قلب را می توان مشاهده کرد.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9378
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.