مواد معدنی مورد نیاز طیور

میزان موادمعدنی برای طیور درحال رشد

طبق تحقیقات انجام شده مقدار احتیاجات جوجه هااز نظر املاح به قرار زیر است:
کلسیم وفسفر-به طور معمول برای فرمول غذائی عادی مقدار ۱-۱/۱ درصد کلسیم و ۰/۶- ۰/۷ درصد فسفر توصیه می شود.
همیشه باید بین کلسیم و فسفر جیره غذائی نسبتی وجود داشته باشد. این نسبت در سنین مختلف متفاوت است در اوایل مرحله رشد نسبت فسفر به کلسیم ۱به۱/۴است و در مراحل آخر رشد این نسبت به ۱به۱/۸ می رسد ولی به طور کلی معدل متوسط این دو یعنی  ۱به۱/۶ را در نظر می گیرند.
بدین ترتیب در جیره غذائی طیور در حال رشد همیشه باید نسبت کلسیم ۱/۶برابر فسفر باشد.

سدیم وکلر- طیور در سنین مختلف به مقدار کمی نمک طعام دارند . تقریبأ بیشتر موادغذائی اولیه حاوی مقادیر کم وبیش از سدیم وکلر می باشند. میزان قطعی احتیاج طیور به نمک طعام هنوز به درستی شناخته نشده است ولی طبق آزمایشات اخیر مقدار آن را در حدود ۰/۵ درصد کل غذا معین کرده اند.
معمولأ در مواد اولیه که برای فرمول غذائی طیور به کار می رود بین ۰/۱۵-۰/۳ درصد نمک طعام وجود دارد. از این رو مقداری که باید به طور دستی به فرمول اضافه شود ۰/۲۵-۰/۳ درصد است. و در هنگامی که فرمول غذائی حاوی مقادیر نسبتأ زیادی از موادی مثل الیاف گوشت و پودر ماهی است باید حداقل نمک را به جیره اضافه نمود. ولی در سایر موارد اضافه نمودن ۰/۴-۰/۵ درصد ضروری است ولی باید متوجه بود زیاد بودن نمک طعام در فرمول غذائی جوجه ها اغلب آنها را آماده عارضه ورم کلیه می نماید.

منگنز- مقدار احتیاج غذائی جوجه های در حال رشد به منگنز در حدود ۵۰ قسمت درهر میلیون قسمت غذاست (P.P.M) برای اضافه نمودن منگنز به طور عملی می توان از سولفات دو منگنز استفاده کرد. وهمچنین از ترکیبات سنتتیک استفاده نمود.

ید- مقدار کمی ید برای تغذیه طیور در حال رشد مورد ضرورت است . این مقدار ۱-۵  قسمت در هر میلیون است.غذاهای معمولی اغلب دارای ۱ قسمت ید درهر میلیون است. از این رو اضافه نمودن حداقل ۱ و حداکثر ۴-۵ قسمت درهر میلیون ضروری است.

آهن- مقدار آهن مورد لزوم برای تغذیه طیور درحال رشد در حدود ۲۰-۳۰ قسمت درهر میلیون غذاست.
معمولأ اغلب مواد اولیه فرمول غذائی حاوی مقادیری از آهن هستند از این رو اضانه نکردن آهن به فرمول غذائی کمتر آثار کمبود آن را نشان می دهد مثلأ ذرت دارای ۳۰-۴۰ و گندم ۴۰-۱۱۰ و سویا  ۱۵۰ وجو ۱۵۹ وسبوس ۱۵۰قسمت آهن در میلیون می باشد.

مس- احتیاج طیور در حال رشد به مس در حدود ۲-۳میلیون در قسمت می باشد.
تعدادی از مواد اولیه مثل یونجه -ذرت -جو- گندم حاوی مقادیر کافی از آن می باشند از این رو اضافه نمودن آن به طور مصنوعی به فرمول غذائی ظاهرأ علائم سوءظاهر نمی سازند.

کبالت- در اساس ویتامین B۱۲ ضرورت دارد. از این رو اگر غذای حاوی مقدار کم کبالت و ویتامین B۱۲باشد طیور نمی توانند به خوبی از آن استفاده کنند .درچنین موردی افزایش کمی کبالت به فرمول غذائی سبب افزایش استفاده از غذا می شود.

پتاسیم- احتیاجات طیور در حال رشد به پتاسیم در حدود ۰/۱۷-۰/۲۲ درصد است مواد غذائی اولیه مانند پودر یونجه -جو-شیرخشک چربی گرفته – پودر ماهی دارای مقادیر کافی از آنند از این رو به طور عادی کمتر کمبود آن به چشم می خورد.

منگنزیوم- احتیاجات غذائی طیور در حال رشد را به منگنزیوم در حدود ۴% گزارش داده اند.
در مواد اولیه مورد استفاده در فرمول غذائی اغلب ۲-۳برابر این مقدار وجود دارد از این رو ضرورتی برای اضافه نمودن دستی آن نیست.

گوگرد- در جوجه ها و دام های غیر نشخوار کننده معمولأ بایستی گوگرد به صورت آلی مورد استفاده قرار گیرد زیرا آنها نمی توانند از گوگرد غیر آلی به خوبی استفاده کنند از این رو بیشتر گوگرد مورد استفاده طیور به فرمول متی یونین وسیستین است. و اضافه نمودن گوگرد به فرم سولفور یا سولفات یا فرم های دیگر غیرآلی در جوجه ها اثری ندارد.

روی وسیلکون(Silicon -Zinc)- جوجه ها برای رشد به این دو ماده احتیاج دارند. مقداری از این دو ماده در مواد اولیه غذائی وجود دارد از این رو در حال عادی کمبود آنها دیده نمی شود.
امروزه معمولأ برای تأمین املاح ضروری از اضافه نمودن مکمل های تجارتی به جبره استفاده می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6243
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.