گوساله

آبشخور و کیفیت آب مصرفی در پرورش گوساله

آب مورد استفاده گوساله باید پاک و خنک بوده و به سادگی در اختیار حیوان قرار گیرد و میزان کل مواد جامد حل شده در آن نباید بیشتر از پنجاه درصد باشد.

در هوای سرد (کمتر از ۲۴ درجه سانتیگراد) گاوها به یک منبع ثابت از آب نیاز نخواهند داشت٬ اما هرگز نباید بیش از سه ساعت به دور از منبع آب قرار گیرند.
حداقل ۱۰ درصد از گاوهای گله (جایگاه) باید بتوانند در یک زمان به آب و آبشخور دسترسی داشته باشند. از طرفی هر گاو به ۴۵۰میلیمتر فضا جهت شرب نیاز دارد. به این ترتیب یک آبشخور که ۱.۸متر طول داشته باشد٬ می تواند ۸۰گاو را در دو طرف خوذ سرویس دهد. در طراحی آبشخورها باید یک همخوانی مابین میزان آب ورودی و اندازه آبشخور ایجاد نمود. آبشخور نباید هیچگاه خالی شود. آبشخورهای بزرگ می توانند به اهستگی پر شوند٬ ولی در هوای گرم باید دارای سایبان مناسب بوده تا از گرم شدن آب جلوگیری شود. در آبشخورهای کوچک٬ نیاز به لوله هایی است که قطر بالایی برای رساندن آب به آبشخور در یک زمان کوتاه داشته باشند. آبشخور خالی صبورترین گاوها را نیز وادار به شکستن لوله های آبرسانی به آن خواهد نمود٬ از طرفی این امر باعث کاهش تولید شیر در گله خواهد شد. در حالت ایده آل ارتباط زیادی بین آبشخور کم حجم با میزان ورودی بالا و اطمینان از داشتن آب تمیز و سرد وجود دارد.

سطح آب نباید بیشتر از ۹۰۰ میلیمتر بالاتر از سطحی باشد که حیوان ایستاده است. یک گاو می تواند تقریبا بین ۲۷-۱۶ لیتر آب را در دقیقه مصرف نماید. همچنین یک گاو خواهد توانست ۲۰ لیتر آب را در یک زمان مصرف کند. بصورت سرانگشتی می توان میزان ورودی و حجم آبشخور را بصورت زیر بیان نمود٬ ۷۰۰ لیتر در ساعت به ازای ۱۰۰ رأس گاو اگر آبشخور حجم زیادی دارد (۲.۵ متر مکعب) و ۲۵۰۰ لیتر در ساعت به ازای صد رأس گاو برای ظرفیت های کمتر آبشخور.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10038
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.