گوساله

استراتژی های مؤثر برای مراقبت مناسب و بهتر از گوساله ها در زمستان

گوساله آینده مزرعه های شیری هستند و موفقیت در مراقبت های پزشکی و نگهداری برای هر گوساله ضروری است.

 دمای بحرانی برای گوساله تازه متولد شده ۴۸ درجه فارنهایت و برای گوساله های مسن‌تر برابر با ۳۲ درجه فارنهایت می باشد. هنگامی که گوساله ها در تنش سرما قرار می‌گیرند، نیاز انرژی گوساله ها برای نگهداری افزایش پیدا می کند. تنش سرما سبب می شود که انرژی در گوساله  به جای رشد صرف عملکرد سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با اثرات سرما در یدن می شود. انرژی اضافی باید به جیره اضافه گردد و همچنین استراتژی های ساختمانی برای کمک به مبارزه با اثرات تنش سرمایی باید مورد استفاده قرار گیرد تا حفظ نرخ رشد ۱٫۵ پوند گوساله در هر روز حفظ گردد.

استراتژی های تغذیه‌ایی برای ماه های زمستان عبارتند از:

 ثبات:

گوساله انتظار دارند به طور ثابت تغذیه شوند. گوساله ها باید با یک  حجم مشابه از خوراک تغذیه شوند، مقدار مواد جامد مشابه، همان زمان از روز و در همان دما در هنگام تغذیه.

محتوای چربی:

با توجه به این واقعیت که گوساله ها با مقدار بسیار ناچیزی از چربی بدن به دنیا می‌آیند، گوساله باید یک جیره حاوی حداقل ۲۰٪ چربی دریافت کنند.

زمان تغذیه:

به منظور افزایش مصرف خوراک در گوساله ها، تعداد دفعات تغذیه یا مقدار خوراکی که استفاده می شود ممکن است نیاز به تنظیم باشد. به عنوان مثال، افزایش تعداد تغذیه در روز از دو تا سه در حالی که مقدار مصرف خوراک در هر گوساله ثابت بماند. و یا تغذیه گوساله ها دو بار در روز را ادامه دهید، با این حال، مقدار تغذیه از ۲ به ۳ لیتر در هر وعده افزایش دهید.

شروع کننده‌ها:

همیشه با کیفیت بالا، به صورت انتخاب آزاد برای گوساله ها محیا شود تا برای کمک به توسعه شکمبه از طریق کسب انرژی های اضافی کمک کند.

آب:

همه خوراک و آب در دسترس باید در دمای معمولی بدن گوساله از ۵/۱۰۱ فارنهایت برای گوساله داده شود. دلیل این امر این است که اگر خوراک و آب در درجه حرارت بدن گوساله نباشد، گوساله انرژی اضافی برای گرم کردن خوراک و آب تا ۵/۱۰۱ فارنهایت استفاده خواهد کرد.

الکترولیتها:

استفاده از الکترولیت ها در گوساله ها به جلوگیری از از دست دادن آب بدن گوساله ها هنگام بیماری کمک خواهد کرد.

استراتژی اضافی جایگاه برای مراقبت مناسب و بهتر از گوساله ها در ماه های زمستان عبارتند از:

تولد:

در تمام طول سال، استفاده از پروتکل های مناسب زایمان برای سلامت هر دوی گاو و گوساله ضروری است. به ویژه در زمستان، گوساله در دو ساعت اول پس از تولد باید تمیز، خشک و گرم نگه داشته شوند و سپس به قفس گوساله ها یا جایگاه سرد منتقل شوند. استفاده از کت مخصوص گوساله نیز به منظور گرم نگه داشتن گوساله در زمستان مفید می باشد.

بستر:

گوساله ها باید یک محل تمیز و خشک زندگی کنند، که عمیق باشد و به گوساله اجازه دهد تا به صورت آشیانه در بستر برای کاهش تلفات حرارت بدن قرار گیرند. پیشنهاد دیگر این است زمانی را برای مشاهده شرایط نگهداری گوساله ها برای خود در نظر بگیرید. اگر شما نمی توانید به مدت ۱۵ ثانیه در گوساله دانی ها بدون اینکه زانوی شما مرطوب گردد، زانو بزنید، تمیز کردن اضافی و یا استفاده دوباره از بستر لازم است.

تهویه:

تهویه مناسب فراهم گردد.

گام برداشتن در جهت حفظ سلامت، رشد و رفاه گوساله برای آینده مزارع شیری ضروری است. استفاده از این استراتژی های تغذیه و ساختمانی برای مبارزه با اثرات تنش سرما در تا قبل از شیر گیری گوساله ها در فصل زمستان ضروری است.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10530
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.