بیماری های دام

اسهال خونی در بره ها

دو نوع اسهال خونی در بره های نوزاد شناخته شده که عامل آنها دو  میکروب متفاوت است.

۱- بیماری اسهال

معمولأ بره های یک روزه تا دو هفته را مبتلا می سازد. در شکل حاد بره مبتلا ممکن است بدون نشان دادن اسهال در چند ساعت تلف شود. امکان دارد مدفوع قبل از مرگ کمی آبکی و خونین شود. اغلب اوقات بیماری به شکل تحت حاد ظاهر می شود و در این حالت یک اسهال شدید و گاهی توأم با لکه های خون وجود دارد. کمی بعد مدفوع نیمه جامد می شود و به دم و ناحیه دو ران می چسبد. میزان مرگ و میر تقریبأ صد درصد است.

پیشگیری:

در بدو تولد می توان بره ها را با تزریق آنتی توکسین از ابتلا حفظ کرد.

۲- بیماری توأم با اسهال

در بره های نوزاد که اماکن سرپوشیده متولد شده اند، که باعث تلفات سنگین می شود. در اکثر موارد نشانه ها ۲۰ تا ۳۶ ساعت بعد از تولد و به ندرت در بره های مسن تر بعد از ۴۸ ساعت ظاهر می شود. اولین نشانه ظهور اسهال است که مدفوع نیمه جامد و زرد رنگ می شود. بره ها بیحال هستند و علاقه ای به شیر خوردن ندارند. پشت خود را قوس می کنند و گوش و دم آنها افتاده است. در حالت کشنده و در عرض ۱۲ ساعت اسهال شدیدتر و مدفوع آبکی روشن به رنگ خاکستری و بد بو می شود و گاهی در آن لکه های خون مشاهده می گردد. تلفات بین ۱۵ تا ۷۵ درصد است. عواملی مانند رطوبت، سردی، وضعیت بهداشتی نامناسبف جایگاه زایمان در بروز بیماری مؤثراند.

پیشگیری:

رعایت اصول بهداشتی، عامل اصلی جلوگیری از بیماری است. در زایمان در مرتع بیماری صورت نمی گیرد، جایگاه باید کاملأ خشک باشد. میش ها را هیچ گاه نباید در جایگاه بسته نگه داشت مگر در موارد خیلی ضروری.

درمان:

درمان تا حد کمی مؤثر است. تجویز کمی از سولفامیدها در ۴ تا ۶ ساعت پس از تولد و تکرار در ۸ ساعت و تتراسایکلین ها در درمان مؤثرند.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

question بحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10034
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.