دام

انواع واکسن های دام

مایه کوبی یک روش ایده آل جهت تحریک سیشتم دفاعی بدن از طریق تزریق یا مصرف ماده ای به نام واکسن می باشد. این امر سبب افزایش مقاومت بدن در مقابل بیماری ها و امراض عفونی می شود.

انواع واکسن:

۱- واکسن کشته:

اجرام بیماری زای موجود در این واکسن ها پس از کشته شدن به روش های فیزیکی و شیمیایی نگهداری می شوند. معمولأ واکسن های کشته از نظر بیماری زایی و یا انتشار بیماری در مقابل واکسیناسیون بی خطر هستند. لذا نگهداری آنها آسان است ولی به علت کم بودن مقدار آنتی ژن، ایمنی قوی و با دوام ایجاد نمی کنند. در نتیجه به تزریق یادآور و همچنین دز تزریق بیشتر احتیاج دارند. واکسن هایی نظیر واکسن های آنتروتوکسمی، شاربن علامتی و تب برفکی از نوع کشته می باشند. ایمنی حاصل از واکسن های کشته حدود ۶ ماه و حداکثر ۱ سال است.

۲- واکسن های زنده:

واکسن های زنده به دو صورت تهیه می شوند.
الف- واکسن زنده تخفیف حدت یافته: این واکسن حاوی اجرام بیماری زای زنده ولی ضعیف شده می باشند. ایمنی حاصل از این واکسن بیشتر از واکسن کشته و کمتر از واکسن زنده تخفیف حدت نیافته است. واکسن های شاربن، بروسلوز، طاعون و تیلریوز از این نوع می باشند.
ب- واکسن زنده تخفیف حدت نیافته: برخی از واکسن زنده شامل  اجرام زنده تخفیف حدت نیافته می باشند.  ایمنی حاصل از این واکسن ها حداکثر بوده  و تزریق یک بار آنها برای طول دوره اقتصادی دام کافی می باشد. شکل دارویی واکسن های زنده بر خلاف واکسن های کشته که به صورت محلول یکنواخت می باشد، به صورت پودر منجمد شده(لیوفیلیزه) بوده که همراه هر فلاکن(شیشه و محتوی آن) سرم فیزیولوژی برای حل و یکنواخت نمودن آن وجود دارد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

question بحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10085
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.