گاو

اهمیت دوره خشکی درگاو

برگشت به حالت اولیه پستان : دلیل اصلی برای ایجاد دوره خشکی ، اجازه دادن به بافت ترشحی پستان است تا اینکه به وضعیت اولیه و تولید ی خود برگردد. در طی این دوره سلول‌های ترشح کننده شیر ازبین رفته و جذب می گردند در عین حال سلول های جدید شروع به تولید شدن می کنند.

این سلول ها در طول ۶ هفته دوباره سازی می گردند، و اگر گاوی این دوران را نگذراند ، حداقل ۳۰ درصد از تولید آینده خود را در دوره بعدی از دست خواهد داد.
تکامل جنین از دیگر دلایل مهم برای خشک کردن گاو است.
در طی ۸ هفته انتهایی آبستنی ، جنین تقریبا ۶۰ درصد از وزن هنگام تولد خود را کسب خواهد کرد.و گاو نیز روزانه ۰.۷۵ کیلوگرم در روز افزایش وزن خواهد داشت. درشرایط نا مناسب یک گاو باید برای رشد جنین خود خوراک مصرف کند.
دوباره سازی ذخایر بدنی:اگر گاوی در هنگام خشکی لاغر باشد، افزایش وزنی، حدود ۲۰-۲۵ کیلوگرم در کل دوره خشکی ، برای دوباره سازی ذخایر بدنی او شرایط نامطلوبی را ایجاد خواهد نمود.
اگر کوششی برای بالابردن امتیاز وضعیت بدنی به اندازه نیم واحد ( مثلا از ۲.۵ به ۳) با اضافه نمودن خوراک صورت گیرد، خود می تواند باعث بالارفتن احتمال سخت زایی و مشکلات متابولیکی بعد از زایمان برای گاو گردد. بطور کلی تبدیل غذا در دوره خشکی بطور معنی داری دارای راندمان پایینی می باشد. مثلا راندمان تبدیل انرژی در دوره شیردهی تقریبا ۶۲ درصد است، که این عمل در دوره خشکی دارای راندمان ۴۸ درصد دارد. به این ترتیب از نظر اقتصادی، باید برای بالابردن امتیاز وضعیت بدنی قبل از دوره خشکی اقدام نمود.
ذخیره مواد معدنی بطور کلی راهی متفاوت با ذخیره انرژی دارد.گاوهای پر تولید مقادیر زیادی از مواد معدنی ذخیره شده در بدن خود، بخصوص کلسیم و فسفر را در دوره شیردهی به پایان می رسانند. این ذخایر فقط زمانی می توانند دوباره جایگزین شوند، که حیوان خشک می باشد.به این ترتیب وجود مقادیر مناسبی از مواد معدنی در جیره گاوهای خشک بسیار مهم است.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

                                                                             questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10238
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.