پرورش دام

اهمیت وضعیت بدن در زمان آمیزش در دام

عموما بهتر بودن وضعیت بدن در هنگام آمیزش سبب افزایش میزان تخمک گذاری و درصد بره زایی می شود. ارتباط بین نمره ی وضعیت بدن در زمان آمیزش و درصد بره زایی مثبت است.

ولی به هر حال نمی توان با توجه به نمره ی وضعیت بدن هر یک از میش ها، تعداد بره های حاصل از آنها را پیش بینی نمود، زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که بر ظرفیت تولید بره موثر می باشند. به هر حال اگر در زمان آمیزش نمره وضعیت بدن حیوانات مناسب باشد، درصد بره زایی افزایش می یابد. تعداد تخمک های رها شده از میش های دارای نمره ی مناسب بدن در زمان آمیزش به نژاد آنها بستگی دارد. شواهد نشان می دهد بعضی نژاد ها نسبت به تغییرات شرایط بدن بسیار حساس می باشند. به عنوان مثال در میش های سر سیاه اسکاتلند میانگین تخمک گذاری هر میش در دو وضعیت بدن ۲ و ۳ به ترتیب ۱ و ۲ عدد می باشد. در میش های نژادهای دارای باروری زیاد تعداد تخمک گذاری بیشتر بوده و تفاوت آن در صورت تغییرات وضعیت بدن کمتر است. در بیشتر روش های پرورش که بره زایی زیاد مورد نظر می باشد، نمره ی وضعیت مناسب برای آمیزش ۳ می باشد. لذا میزان تغذیه قبل از آمیزش باید به گونه ای باشد که بر میزان تخمک گذاری موثر باشد. در نژاد هایی که در شرایط مختلف از نظر وضعیت بدن روی آنها آزمایش انجام شده است، تغذیه کمتر از سطح نگهداری، نرخ تخمک گذاری را کاهش و تغذیه بیشتر از سطح نگهداری آن را افزایش می دهد. قسمتی از این تاثیر به نژاد بستگی دارد، اما معمولا در نمره وضعیت بدن ۳ تاثیر تغذیه روی نرخ تخمک گذاری کم می باشد. در سطوح کمتر وضعیت بدن، اهمیت تغذیه بیشتر می شود. در صورتی که در سطوح خیلی کمتر وضعیت بدن (نمره ی ۱) این اهمیت کاهش می یابد. لذا وقتی شرایط نمره وضعیت ۳ در زمان آمیزش حاصل شود، اهمیت سطح تغذیه کم می شود. در بیشتر موارد، نمره وضعیت ۳ در زمان آمیزش به افزایش وزن، چاق شدن و بنابراین سطح نسبتأ زیاد تغذیه احتیاج دارد.
زمان مورد نیاز برای آماده کردن میش ها جهت آمیزش به نمره وضعیت بدن و کیفیت خوراک مصرفی بستگی دارد. در برخی موارد وضعیت مورد نظر حدود چهار هفته و در اغلب موارد شش هفته یا بیشتر زمان نیاز دارد.

از جمله موارد دیگری که بر روی درصد بره زایی تاثیرگذار است می توان به فلاشینگ اشاره کرد.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

question بحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10062
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.