17

اولین مرکز اصلاح نژاد گاوهای سیمینتال کشور در آمل راه اندازی شد

آمل – اولین مرکز تولید و انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای سیمینتال کشور در آمل راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاح اولین مرکز تولید و انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای نژاد سیمینتال گفت: بخش خصوص به خوبی وارد این کار شده  و کار به خوبی در کشور استارت زده است.

وی تصریح کرد: در کشور ۷۰۰ هزار راس گاو اصیل، دورگه و بومی داریم که به ازای هر راس دام اصیل حدود ۲.۵ تن شیر تولید سالانه خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مازندران با بیان اینکه در دامداری ها سه فاکتور حائز اهمیت است، بیان کرد: بهداشت دام، تغذیه ونژاد دام در دامداریها بسیار مهم است.

حیدرپور ادامه داد: یک سوم گاوهای استان مازندران را گاوهای بومی تشکیل می دهند که باید اصلاح نژاد و تلقیح مصنوعی شوند و اتحادیه دامداران استان باید از ظرفیت ها استفاده کند و نگاه ویژه ای به این دامداری داشته باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه تفاهم نامه میان جهاد کشاورزی استان مازندران و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور انعقاد شده است، گفت: گاودشت ساری در اختیار این سازمان قرار گرفته تا در خصوص گاو در این مرکز فعالیت هایی داشته باشند.

وی در پایان گفت: باید گاوهای بومی را تبدیل به دورگه کنیم تا جمعیت گاوهای اصیل را افزایش دهیم و زمینه ارتقای بهره وری داشته باشیم که اکنون یکی از مشکلات بالا بودن هزینه و تولید است.

یوهانس اومن مدیر عامل شرکت bvnآلمان نیز گفت: شرکت bvn بزرگترین تولیدکننده اسپرم های گاو سمینتال است .

مدیرعامل شرکت bvn آلمان ادامه داد: این شرکت برنامه دارد تا تکنولوژی که درآلمان در امور دام وجود دارد را در ایران به وجود بیاورند.

یوهانس اومن با بیان اینکه این شرکت ۶۷سال است که فعالیت دارد، افزود: این شرکت کار خود را از سال ۱۹۴۸ آغاز کرده و حدود ۱۵ هزار نفر عضو دارد و با کشور های رومانی، کرواسی و چین در زمینه فروش اسپرم همکاری دارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1315
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.