بیماری های طیور

برخی از بیماری های شناخته شده در طیور

برخی از بیماری های شناخته شده در طیور  آبله طیور، کوکسیدیوزیس، برونشیت عفونی، بیماری نیوکاسل، آنسفالومیت مرغی می باشد.

آبله طیور:

یک بیماری ویروس در جوجه ها بوده که با علامت جراحات دلمه مانند، روی پوست و قسمت های بدون پر و یا روی حنجره و مجاری دهان یا در مجاری تنفسی ظاهر می شوند آلودگی طیور به ویروس آبله سبب کاهش رشد، ضعف جوجه ها، ظریب تبدیل نامطلوب و افت سریعتولید تخم مرغ می شوند ویروس آبله در هر سنی می تواند ظاهر شود آبله به صورت مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می شود.

کوکسیدیوزیس:

کوکسیدیوز یک بیماری پروتوزآیی است که با تورم روده و اسهال در طیور مشخص می شود شدت بروز آن از خفیف تا حاد متغیر می باشد سویه های مختلفی از آن وجود دارند که علائم متفاوتی دارند کم خونی، تلفات شدید، لاغری، کاهش مصرف غذا، اسهال و کاهش تولید تخم مرغ از نشانه های آن است به طور معمول از کوکسیدیواستات ها در جیره جوجه های گوشتی استفاده می شود ولی اخیرأ از واکسن های زندهاستفاده می گردد.

برونشیت عفونی:

برونشیت عفونی یک بیماری تنفسی واگیر دار است ویروس عامل برونشیت از نظر مقاوم بودن در حد متوسطی قرار دارد ولی توسط مواد ضدعفونی کننده معمولی در غالب موارد از بین می روند جوجه ها در تمام سنین به این بیماری حساس می باشند. علائم این بیماری به صورت نفس نفس زدن، عطسه، سرفه و کاهش تولید تخم مرغ ظاهر می شود برونشیت عفونی جوجه ها متفاوت از برونشیت بلدرچین است این بیماری بر روی کیفیت پوسته تخم مرغ تأثیر منفی می گذارد همچنین نازک شدن پوسته و افزایش تخم مرغ های نافرم به مدت طولانی بعد از بروز بیماری دیده می شود اگر جوجه ای در هفته اول به برونشیت مبتلا گردد هرگز به یک مرغ تخم گذار خوب تبدیل نخواهد شد درمان مؤثری برای این بیماری وجود ندارد اگر چه طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها به مدت ۳ تا ۵ روز برای کنترل عوارض ثانویه به کار می رود برای پیشگیری از واکسن ها استفاده می شود واکسن زمانی مؤثر است که سویه موجود در واکسنبا سویه شایع در منطقه مطابقت داشته باشد امروزه ترکیبی از وتکسن برونشیت با نیوکاسل در یک ویال عرضه می شود.

بیماری نیوکاسل:

این بیماری توسط ویروس ایجاد می شود بر مبنای قدرت بیماری زایی به سه دسته لنتوژنیک، مزوژنیک و لووژنیک تقسیم می شوند. لنتوژنیک سویه بدون حدت بوده ولی ولووژنیک سویه بدون حدت بوده ولی ولووژنیک سویه ای است که می تواند بیماری را در حالت فوق حاد ایجاد کند. بیماری نیوکاسل به یک باره و به صورت ناگهانی ظاهر و در سراسر گله شیوع پیدا می کند در مرغان تخم گذار علائم کلینیکی شامل افسردگی، از دست دادن اشتها، کاهش مصرف آب و کاهش تولید تخم مرغ مشاهده می شود به طوری که حتی ممکن استتولید به صفر برسد دوره بیماری ۱۴-۱۰ روز بوده ولی مرغان تخم گذار تا ۶-۵ هفته بعد از تولید کامل بر نمی گردند. در اثر واکسیناسیون، جوجه ها و بوقلمون ها می توانند علیه بیماری نیوکاسل مصون گردد درمان ۵-۳ روزه آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های ثانویه میکروبی است.

آنسفالومیت مرغی:

یک بیماری ویروسی است که بر روی پرندگان جوان مؤثر می باشد در این بیماری لرزش بدن و به خصوص لرزش سر و گردن زیاد بوده و همراه با تلفات بالایی است جوجه هایی که بهبود یابند سپس دچار بیماری آب مروارید می شوند کاهش تولید و جوجه درآوری از علائم دیگر است وقتی که آلودگی در کل گله پیشرفت می کند به ندرت علائم کلینیکی در مرغان تخم گذار ظاهر می شود افت ۲۰-۵ درصدی تولید به مدت ۲ هفته بوده و تداوم چندانی نخواهد داشت ولی در گله های مادر افت قابل توجهی در درصد جوجه درآوری ظاهر میشود درمان مؤثری برای این بیماری وجود ندارد و تمام پولت های تخم گذار و جایگزین بایشتی در برابر بیماری ایمن شوند.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9870
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.