دامداری

برگزاری ستاد کنترل بیماری تب برفکی دام استان مرکزی در اراک

 ظفر افشون گفت: بیماری تب برفکی یکی از بیماری های فوق العاده عفونی و واگیر دار دامی به خصوص در نشخوارکنندگان شامل گاو، گوساله، گوسفند و بز است که شیوع آن در بین دام ها خسارت های اقتصادی جبران ناپذیری را در بین دام ها به همراه دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار استان مرکزی افزود: دامپزشکی استان مرکزی پارسال توانست با اجرای اقدام های بهداشتی، ضد عفونی دامداری ها و واکسیناسیون دام ها بیماری تب برفکی را در بین جمعیت دامی استان کنترل و از بروز خسارت بیشتر به جمعیت دامی استان جلوگیری کند.
وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما و احتمال شیوع بیماری تب برفکی در بین جمعیت دامی استان نیاز است دامدارن برای جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری ضمن همکاری با دامپزشکی برای اجرای واکسیناسیون به اصول بهداشتی، قرنطینه ای و کنترل تردد دام ها توجه ویژه داشته باشند.

محسن شانقی با یادآوری اجرای دو مرحله واکسیناسیون تب برفکی در بین جمعیت دام سنگین در استان مرکزی افزود: به دلیل بهادار بودن واکسن این بیماری در بین جمعیت دام سنگین این مراحل مورد استقبال دامداران قرار نگرفت و در هر مرحله حدود ۶۰ درصد دام های استان در برابر بیماری تب برفکی واکسنه شدند.
وی ادامه داد: بر این اساس ۴۰ درصد دام های استان مرکزی به دلیل دریافت نکردن واکسن بیماری تب برفکی در برابر این بیماری حساس هستند و در ماه های اخیر به دلیل سرد شدن هوا و مقاومت ویروس این بیماری در این وضعیت احتمال شیون این بیماری در استان وجود دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: نیاز است برای جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری در استان اعتباری برای تهیه و اجرای واکسیناسیون رایگان در مرحله سوم دام های سنگین در اختیار این اداره کل قرار گیرد که در غیر این صورت شاهد انتشار بیماری و مشکلات سال گذشته خواهیم بود.

 

                                                                                            questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10793
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.