علوفه

بهترین زمان خرید علوفه و مواد متراکم

 دراکثر نژادهای گوسفند کشور ضریب تبدیل غذا زیاد و حدود ۸کیلوگرم خوراک برای هر کیلوگرم افزایش وزن می باشد .برای افزایش سود باید در جهت کاهش هزینه ها تلاش شود.

خرید علوفه در زمان مناسب و واکسیناسیون به موقع از جمله اقداماتی است که سبب افزایش سود آوری می شود.به علت تنوع زیاد مواد خوراکی در تغذیه دام ها بهتر است از مواد خوراکی با قیمت کمتر استفاده شود.
برای خرید مواد خوراکی مورد نیاز پرواربندی توجه به موارد زیر ضروری است:
اگر هدف استفاده از سیلوی ذرت در تغذیه دام ها باشد لازم است با منابع تولیدکننده آن هماهنگی شود. زیرا کشاورز در صورتی به کشت ذرت اقدام می کند که قبلا از فروش آن مطمئن باشد. به علت شرایط کشت ذرت از نظر عدم انبار و احتکار آن افزایش قیمت آن در طول سال زیاد نیست. زمان برداشت محصول ذرت در کشور از ابتدای فصل پاییز تا ابتدای آذرماه است. برداشت چین اول شبدر و یونجه در اکثر مناطف از اواسط اردیبهشت ماه می باشد.در بیشتر مناطف٬ یونجه و شبدر تا چین ۴ برداشت می شود.لذا از وظایف مهم دامپرور آن است که در زمان برداشت محصول نسبت به خرید و ذخیره مواد خوراکی اقدام کند.زیرا بهترین زمان برای خرید علوفه و مواد متراکم هنگام برپاشت و یا خرمن کردنمحصول است.معمولا برای خرید مود خوراکی در این زمانمقداری سرمایخ نیاز است و ممکن است دامدار به علت ضعف سرمایا قادر به انجام آن نباشد.ولی باید توجه داشت که خرید مواد خوراکی در این زمان درصورت تقبل بهره بانک به صرفه می باشد.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11155
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.