گوسفند

بوتولیسم در گوسفند

بوتولیسم بیماری کشنده و فلج کننده اعصاب محرکه است که در نتیجه خوردن زهرآبه میکروب کلوستریدیوم بوتولینوم که در مواد فاسد حیوانی و گاهی در بقایای نباتی رشد می کند تولید می گردد.علوفه ای که در زیر یک توده قدیمی در حال گندیدن است و کلش هایی که در زیر پا لگدکوب شده اند و نباتات سیلو شده و علوفه خشک نیز که تا حدی فاسد شوند محیط مناسبی بزای رشد کلوستریدیوم بوتولینوم است.

گوسفندان فلج همراه با شل شدن عضلات و یا هر نوع فلج دیگر را فقط در آخرین مرحله بیماری بروز می دهند.در ابتدای بیماری سختی عضلانی در هنگام راه رفتن ،عدم تعادل در حرکات و تحریک پذیری مختصری به نظر می رسد.سر ممکن است به یک طرف نگاه داشته شود و یا هنگام راه رفتن بالا و پایین آورده شود.در مرحله آخر تنفس شکمی ،فلج پاها و مرگ سریع ایجاد می شود.

پیشگیری:در دام هایی که از چراهگاه استفاده می کنند باید کمبود غذایی را از نظر فسفر یا پروتئین در صورت امکان به وسیله جیره دستی جبران کرد.از بین بردن لاشه ها به منظور جلوگیری از آلودگی بیشتر مراتع فابل توصیه است.

درمان:مسهل برای خروج زهرابه تا حدی مهم است.به طور کلی این درمان را در موارد تحت حاد انجام می دهند که نشانی ها با کندی پیشرفت می کند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3293
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.