تغذیه گروهی دام

تغذیه گاو ها بصورت گروهی

در اکثر واحدهای پرورشی گاوهای شیری دسته ای از گاوها را به صورت یک واحد در نظر گرفته و نگهداری می کنند.

برای این گاوها معمولا همه علوفه مصرفی بصورت یک واحد درنظر گرفته و نگهداری می کنند. برای این گاوها معمولا همه علوفه مصرفی بصورت یکجا و یا در چند نوبت در اختیار حیوان قرار می گیرد و کنستانتره مصرفی حیوان نیز ممکن است در چند نوبت وبعداز شیردوشی دراختیار آنها قرار گیرد. تغذیه همه گله بصورت یک واحد در وهله اول می تواند متناسب با وضعیت کارگری انجام گیرد. ولی در این روش مشکلاتی وجود دارد ، یکی از مهمترین آنها اینکه ، گاوهای پر تولید، نتوانند به میزان مناسب غذا دریافت کنند، که نتیجه آن نرسیدن به اوج تولید، و پایین آمدن تولید در طی دوره شیردهی٬ متناسب با پتانسیل حیوان خواهدبود.

بالا رفتن امتیاز بدنی ، مربوط به تغذیه بیش از حد که می تواند منجر به ایجاد مشکلات سلامتی بعد از زایمان و ابتدا ی شیردهی شود، از دیگر مشکلات مربوط به تغذیه ناکارآمد در این سیستم ها ی تغذیه ای می باشد.

روند رو به رشد گله ها ، همگام با بالا رفتن تولید شیر، نزدیک شدن به انواع مرسوم روش های خوراک دهی و مدیریت ی را سریعتر نموده است.نیاز به راحتی بیشتر در مدیریت گاوهای شیرده ، همگام با تغذیه مختصر و مفید تر برای نیاز های شیردهی و نگهداری حیوانات, پرورش دهندگان را به استفاده از روش تغذیه و نگهداری گروهی رهنمون کرده است. ارزش ژنتیکی برای تولید بیشتر شیر بطور باور نکردنی در اغلب گله ها در طی ۲۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده است.اگر افزایش تولید شیر ادامه پیدا کند ، پس سیستم های تغذیه ای ، باید مورد استفاده قرار گیرند، که بتوانند به میزان مناسبی نیازهای حیوان را برآورده نماید. برای گاوهای شیرده تقریبا غیر ممکن است، که بتوانند به میزان نیاز در یک سوم ابتدایی دوره تولیدی خود از خوراک مصرفی انرژی کسب نمایند. ولی در یک سوم انتهایی دوره شیردهی نیاز های آنها بصورتی خواهد بود که باید انرژی جیره با محدودیت در اختیار آنها قرار گیرد، تا از چاق شدن حیوان جلوگیری شده ، و مصرف انرژی با بیشترین راندمان انجام گیرد. پرورش دهندگان گاوهای شیری ، مدیریت خوراک دهی خود را بصورتی تغییر می دهند، که می تواند نیاز گاو را در مراحل مختلف تولیدی و سطح تولید حیوان تامین نماید. در این رابطه شاید سیستم تغذیه گروهی بهترین روش دردسترس باشد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10117
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.