پروستاگلاندین

ذات الریه و دیگر بیماری های تنفسی در گوساله

ذات الریه و دیگر بیماری های تنفسی در گوساله:

ذات الریه به ورم شش ها گفته می شود.که در آن،کیسه های هوایی با مایعات پر شده و نفس کشیدن دشوار می شود.ذات الریه و دیگر بیماری های تنفسی هزینه های زیادی را برای گاودار در پی خواهد داشت.هزینه های این بیماری ها مربوط به مرگ و میر گوساله،درمان،کاهش وزن،از دست رفتن زمان صرف شده برای گوساله و تاثیرات مرگ و میر گوساله ها بر بهنژادی در گله است.در حالت اخیر،گوساله های کمتری برای بهگزینی و جایگزینی در گله در دسترس خواهد بود.

از نشانه های این گونه بیماری ها،سرفه،افزایش میزان تنفس،افزایش دمای بدن،کاهش اشتها،ضعف،تراوش های بدبو از بینی و کسلی بوده که گاهی با اسهال همراه است.بیماری های تنفسی که تا ده ماهگی،گوساله ها را مبتلا می سازند ممکن است ویروسی،باکتریایی یا مایکوپلاسمایی باشند و گوساله هایی را دچار می سازند که آغوز کافی نخورده و یا آغوز مصرفی آنها،آنتی بادی های ویژه را دارا نیست.

بیماری های تنفسی که از ۲ماهگی تا ۲ سالگی در گوساله ها دیده می شوند،ممکن است ویروسی،باکتریایی یا مایکوپلاسمایی باشند.انگل های ششی،قارچ ها و سموم نیز می توانند موجب این بیماری ها شوند.از دیگر سازه های بیماری زا می توان تراکم دام،پرورش درهم گوساله ها،تغذیه،بهداشت،رطوبت،کوران هوا و دمای محیطی را نام برد.ممکن است اختلاف نژادی نیز دیده شود.

ذات الریه به ندرت در گوساله هایی بروز می کند که در جایگاههای انفرادی پرورش می یابند.ذات الریه اغلب در تلیسه هایی دیده می شود که پس از شیرگیری بصورت گروهی نگهداری می شوند.

برای پیشگیری بیماری ،سفار ش می شود که :گوساله های هم سن،با هم نگهداری شوند،شرایط تغذیه ای،محیطی و تهویه گوساله دانی،بهینه باشد و واکسیناسیون های لازم(PI3،BVD،JBR)انجام شوند.سفارش می شود که بین ۲ تا ۶ ماهگی،۱۰ تا ۱۵ گوساله و بین ۶ تا ۱۰ ماهگی،۳۰تا ۵۰ گوساله و پس از آن،۵۰ تا ۱۰۰تلیسه در هر گروه نگهد اری شود.

برای درمان گوساله های مبتلا،باید آنها را از گوساله های دیگر جدا کردو در جایگاهی با هوای خوب نگهداری کرد.گوساله را باید غذایی با کیفیت خوب به مقدار کم و دفعات زیاد ،تغذیه کرد.استفاده از آنتی بیوتیک(تزریقی یا خوراکی)زیر نظر دامپزشک صورت می گیرد.

روش های پیشگیری از بیماری های تنفسی

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2269
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.