گوساله

رشد گوساله ها در طی ماههای اول زندگی حیوان

میزان رشد مناسب برای گوساله ها و تلیسه های جوان نتیجه یک تغذیه مناسب٬ رعایت موارد بهداشتی و برنامه های مدیریتی مناسب٬ است.

اندازه گیری رشد گوساله ها یکی از راه های تعیین کار آیی برنامه های به اجرا درآمده در مزرعه می باشد. تغییرات قابل قبول در تغذیه٬ موارد بهداشتی و نحوه مدیریت زمانی میتواند مفید باشد که شما بتوانید نتایج آن را از لحاظ میزان رشد و نیز از لحاظ اقتصادی بودن محاسبه نمایید. رسیدن به رشد مناسب برای تلیسه ها خیلی مهم است٬ زیرا بلوغ حیوان و نیز اولین دوره شیرواری و تولید شیر بستگی به وزن بدن حیوان دارد تا به سن حیوان.
در گوساله جوان٬ هدف اصلی٬ رسیدن به میزان رشد مناسب می باشد تا اینکه تلیسه ها بتوانند در هنگام بلوغ و رسیدن به سن اولین تلقیح دارای وزن مناسبی نیز باشند.
برای نژادهای بزرگ جثه گفته شده که تلیسه ها باید وزنی در حدود ۷۵۰- ۸۰۰ پوند را در سن ۱۵-۱۳ ماهگی داشته باشند.تحت مدیریت های قوی گوساله جوان می تواند به میزان رشدی حدود ۰.۵ تا ۱ پوند در روز در دوره شیرخواری برسد.اما گوساله ها معمولا رشد کمتری را در طی چند هفته اول زندگی خود نشان می دهند.
در هنگام از شیرگیری ممکن است که گوساله ها نتوانند افزایش وزن مناسبی را برای چند روز داشته باشند٬ که این امر به دلیل استرس هایی است که طی این دوران به حیوان وارد شده است.ولی بعد از این مرحله گوساله ها باید از افزایش وزن خوبی برخوردار باشند‌.
اعمال مدیریتی در زمان قبل از تلقیح حیوان نقش زیادی را در رابطه با سن حیوان در ان هنگام بازی می کند.برنامه ضعیف خوراندن آغوز ٬ عدم رعایت موارد بهداشتی و تغذیه نامناسب در هنگام از شیرگیری گوساله باعث کاهش نرخ رشد حیوان و افزایش زمان مربوط به آبستن شدن حیوان و زمان گوساله زایی در گله خواهد داشت.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9958
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.