mahsolate labani

معرفی محصولات لبنی

شیر تنها ماده شناخته شده مکمل در طبیعت است که مى تواند نیازهاى بدن را به طور متعادل تأمین کند. عمده ترین ویژگى شیر و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایى ، ترکیب پروتئینى و وجود املاح در آن مانند کلسیم و فسفر است.شیربه زبان عربی لَبن گفته می شود وسایرفراورده های آنرا لبنیات می گویند.
لبنیات یکی از گروه های اصلی هرم راهنمای غذایی است که شامل شیر، ماست، کره ، پنیر ، دوغ، کفیر،کشک( قروت) ، سرشیر ،آغوز،قره قروت، خامه ، بستنی ،لور ، خشکو وغیره می شود. مصرف روزانه ۲ تا ۴ واحد از این گروه برای همه افراد توصیه شده است.
بهتر است در برنامه غذایی خود برای به دست آوردن همه مواد مورد نیاز بدن از گروه های غذایی متنوع استفاده کنید. به طور مثال برای تامین کلسیم مورد نیاز خود فقط به مصرف شیر اکتفا نکرده بلکه سعی کنید از ۲ تا ۳ ماده غذایی در این گروه استفاده کنید.
در تمام دنیا برخی محصولات غذایی مانند فرآورده های لبنی با هدف تامین سلامت مصرف کنندگان با فیبرها غنی سازی می شوند. شیر خود منبع بسیار خوب کلسیم، فسفر،ویتامین‌های گروه B مانند ریبو فلاوین،اسید پانتوتنیک و روی است.جالب است بدانید که یک لیوان آن حدود ۴۵۰ میلی‌گرم کلسیم و۵/۱میلی ‌گرم روی دارد.نسبت بین کلسیم و فسفر در ماست بسیار حایز اهمیت است، زیرا برای داشتن استخوان‌هایی سالم تنها مقدار کلسیم دریافتی مهم نیست،بلکه مقدار فسفر نیز اهمیت دارد.در واقع نسبت کلسیم به فسفر دریافتی از غذاها،در رسوب کلسیم دراستخوان ها موثر است.imagesمناسب ترین نسبت میان این دو ریز مغذی مشابه ترکیب شیر مادر یااستخوان ‌های بدن است،یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافتی، ۴۴۰ میلی گرم فسفر باید دریافت شود. چنین نسبتی تنها در لبنیات وجود دارد.کلسیم موجود در ماست،در حفظ سلامت سلول ‌های روده‌ای نیز مفید است.

http://zaaj.ir/wp-content/uploads/2014/02/images.jpg
مخصوصاً زنان به دلیل بارداری و شیردهی در دوران جوانی و نیز قطع تولید استروژن در دوران یائسگی ، بیشتر در معرض پوکی استخوان بوده و باید دقت کنند که روزانه سه واحد لبنیات بخورند. مصرف لبنیات و میوه می ‌تواند به عنوان میان وعده ای سالم جایگزین میان وعده‌های چرب و پُرکالری کودکان شود .

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=280
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.