87

معرفی نژادهای بز

نژاد سانن (Saanen)

خاستگاه این نژاد از دره‌اى به این نام در کشور سویس است. سفیدرنگ و در بعضى مواقع داراى لکه‌هاى رنگى در روى پوست گوش و پستان است. وزن در ماده‌ها در حدود ۶۰ کیلوگرم و در نرها در حدود ۸۵ کیلوگرم است. نرها در مواقعى ماده‌ها داراى ریش هستند. سانن یکى از نژادهاى شیرى است که سالیانه در حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم شیر تولید مى‌کند.

75

 

توگنبرگ (Toggenburg)

از نظر عملکرد این نژاد خیلى شبیه سانن است، خاستگاه توگنبرگ از کشور سویس است. رنگ آن قهوه‌اى روشن بوده و قسمت‌هاى انتهائى بدن روشن‌تر است.

در مواردى موهاى این نژاد خیلى بلند است طورى که پاهاى حیوان را مى‌پوشاند در این نژاد نیز نرها و ماده‌ها داراى ریش هستند. از نظر جثه از سانن کوچکتر و مقدار تولید شیر آن از سانن کمتر است.

76

  آلپین انگلیسى (British Alpine)

رنگ این نژاد سیاه و قسمت‌هاى انتهائى بدن سفید و اندازه بدن او به اندازه توگنبرگ است. مقدار تولید شیر او کمتر از سانن بوده ولى کیفیت شیر او بالا است.

77

 

آنقولونوبیان (Anglo-Nubian)

این نژاد از تلاقى بزهاى انگلیسى با نژادهاى زارئیبى از مصر و جامانپارى از هندوستان به‌وجود آمده است. نژادى است با جثه بزرگ وزن در ماده‌ها ۷۰ کیلوگرم و در نرها ۱۰۰ کیلوگرم گوش‌ها بزرگ و افتاده و رنگ متغیر است.

مقدار تولید شیر کم ولى مقدار پروتئین و چربى آن بالا است. علاوه بر تولید شیر حیوان بدنى بزرگ و عضلانى دارد که براى تولید گوشت مناسب است.

79

آنقورا (Angora)

خاستگاه آنقورا ترکیه است تا اواسط سال ۱۸۸۰ اجازه نمى‌دادند این نژاد از ترکیه خارج بشود. ولى حالا تعداد قابل ملاحظه‌اى از این نژاد در آمریکا، آفریقاى جنوبی، آرژانتین، استرالیا و نیوزلند وجود دارد.

نژاد آنقورا نسبت به بزهاى نژاد شیرى کوچکتر است. بز ماده بالغ ۵۰-۴۵ کیلوگرم و نرها ۶۵-۶۰ کیلوگرم وزن دارد. از خصوصیات این نژاد داشتن موهاى بلند است که ماهیانه در حدود ۵/۲ سانتى‌متر رشد مى‌کند. رنگ بز نژاد آنقورا معمولاً سفید است و ممکن است به رنگ سیاه و قهوه‌اى تیره نیز باشد. آنقورا بیشتر به گوسفند شبیه است تا بز و اگر با نژادهاى دیگر تلاقى داده شود بزغاله‌هاى با کیفیت لاشه بالائى تولید مى‌کند.

 

80

نژاد باربارى (The Barbari)

خاستگاه این نژاد از شمال هندوستان و پاکستان است وزن بز ماده بالغ بین ۲۰-۳۵ کیلوگرم، با توجه به اندازه جثه مقدار تولید شیر آن زیاد است و در حدود ۷/۱-۶/۱ کیلوگرم در روز. از این نژاد به‌صورت دومنظوره استفاده مى‌شود.

تعداد ۳ زایش در دو سال و در هر زایش ۲ تا ۳ بزغاله امر متداولى است.

81

نژاد بیتال (The Beetal)

خاستگاه این نژاد از هندوستان و پاکستان است. نژادى است دومنظوره تولید شیر آن به‌طور متوسط ۷/۱-۲/۱ کیلوگرم است اغلب یک بزغاله و به‌طور اتفاقى دو برغاله در هر زایش به‌دنیا مى‌آورد.

 

 

نژاد بوئر (The Boer)

خاستگاه این نژاد آفریقاى جنوبى است. نژادى است دومنظوره وزن بز ماده بالغ ۶۰-۷۵کیلوگرم و روزانه ۳/۱ تا ۸/۱ کیلوگرم شیر تولید مى‌کند.

82 

گلدن گرنزى (Golden Guernesy)

رنگ این نژاد قهوه‌اى تند یا قرمز است. معمولاً موهاى بلندى دارد و در مواردى پاهاى حیوان را مى‌پوشاند. این نژاد به‌خوبى نژادهاى شیرى مورد اصلاح قرار نگرفته على‌رغم این قابلیت زیادى در تولید شیر دارد.

83

باگوت (Bagot)

اندازه این نژاد در مقایسه با نژادهاى شیرى کوچک است. موها بلند و زبر، رنگ مو در قسمت جلو بدن (سر و شانه‌ها) سیاه و بقیه سفید است. شاخدار و بلندى شاخ در نرهاى بالغ تا یک متر مى‌رسد.

 85 84

بز کشمیرى (Cashmere Goat)

کشمیر عبارت از موهاى خیلى نازکى است که به‌عنوان عایق در بین موها در بزهاى مناطق سردسیر رشد مى‌کنند. بزهائى‌که کشمیر زیادى تولید مى‌کنند در چین و کشورهاى همسایه هیمالایا یافت مى‌شوند.

             86 87

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2541
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.