گوساله

موارد مهم در سلامتی گوساله

تغذیه ابتدایی حیوان به مقدار مناسب (نیمی بلافاصله پس از تولد بعلاوه نیم بقیه(از یک گالن)۱۲ ساعت بعد از تولد) از آغوز با کیفیت بالا یکی از اولین عوامل تامین کننده سلامت گوساله جوان می باشد .

قدم بعدی رعایت بهداشت ٬ درست مانند نوزاد انسان می باشد.رعایت کامل بهداشت در طی زایمان و یک هفته پس از آن در زندگی گوساله نقش بسیار مهمی را دارد. نگهداری گوساله ها باید در مکانی خشک و قابل ضدعفونی انجام گیرد و از طرف دیگر حتی در هوای سرد نیز به موقع و به مقدار مناسب غذا در اختیار آنها باشد.رعایت بهداشت همچون تمیز کردن بطری ها سطل ها و ظروف تغذیه خیلی مهم است .هر ظرفی که محتوی شیر می باشد باید بعد از هر بار استفاده در آب گرم همراه با مواد صابونی شسته شده و ضدعفونی گردند.در طی روزهای گرم٬ بارانی( با رطوبت بالا) باید بکس های گوساله ها به سرعت تمیز شوند و بستری خشک برای آنها مهیا کرد تا از٬ ازدیاد مگس و کرم و حشرات دیگر در جایگاه جلوگیری شود.
پیشگیری از بیماری ها با واکسیناسیون می تواند نقش مهمی را در سلامت گوساله در ابتدای زندگی ایفا نماید. در گله های دچار مشکل با دامپزشک بومی باید مشورت نمود و از برنامه های آنها استفاده نمود.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9965
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.